Zdravotní pojištění – změny

Zdravotní pojištění musí platit každý občan České republiky. Jedná se o pojištění, díky kterému máme nárok na bezplatnou zdravotní péči. POZOR! Od 1. ledna 2015  se výše pojistného mění.

Kdo zdravotní pojištění platí?

1) osoby, které jsou zaměstnané

2) osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)

3) stát – za osoby mladší 18 let, studenty do 26 let, osoby registrované na pracovním úřadě, penzisty apod.

4) osoby bez zdanitelných příjmů

 

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Kolik se platí?

1) zaměstnané osoby – 4,5 % z vyměřovacího základu, tím je zde hrubá mzda, dále za ně zaplatí zaměstnavatel dalších 9 % z vyměřovacího základu, dohromady tedy 13,5 %

2) osoby samostatně výdělečně činné – 1 797 Kč (v roce 2014 činila minimální záloha 1 752 Kč)

3) stát – 845 Kč = 13,5 % z vyměřovacího základu, tím je zde částka 6 259 Kč

4) osoby bez zdanitelných příjmů – 1 242 Kč = 13,5 % z minimální mzdy 9 200 Kč (v roce 2014 činilo pojistné 1 148 Kč)

Osoba samostatně výdělečně činná musí zálohu zaplatit vždy do 8. dne následujícího měsíce po měsíci, ze kterého se pojištění odvádí, a to té pojišťovně, ke které je přihlášena. Stejné to mají osoby bez zdanitelných příjmů. U zaměstnanců se o platbu postará zaměstnavatel, kterému se lhůta posouvá až do 20. dne následujícího měsíce po měsíci, ze kterého se pojištění odvádí. Platbu musí provést vždy té pojišťovně, u které je jeho zaměstnanec pojištěn. U občanů, kteří spadají pod bod 3), se o platbu postará stát.

Trápí vás zpracování mezd?

Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení