Dohoda o provedení práce – Vše co potřebujete vědět

Přinášíme důležité informace, které se vám budou hodit, jestliže zaměstnáváte na Dohodu o provedení práce. Dohoda o provedení práce je dokument, zakládající pracovněprávní vztah. Uzavření dohody je velice oblíbené jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnanců a práce na dohodu je tedy velice rozšířená. V článku si shrneme důvody proč je pro obě strany tak výhodný, ale zároveň je potřeba si pohlídat několik limitních hranic, abychom neporušovali zákon. Dohodu o pracovní činnosti naleznete ve znění z roku 2021 v dokumentech, které jsou dostupné pro uživatele placených tarifů iÚčto.

Častou formou spolupráce je dohoda o provedení práce

Časové rozmezí pro dohodu o provedení práce

Dohodu o provedení práce je možné uzavřít na výkon prací, není-li jejích rozsah větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce může být uzavřena i na pracovní úkol spočívající v opakované činnosti zaměstnance pro jednoho zaměstnavatele (dříve tomu tak nebylo).

Odvod sociálního a zdravotního pojištění

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Zaměstnanec si musí dát pozor na situaci, kdy by pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč a není státním pojištěncem (např. student nebo důchodce) – v tomto případě by musel zaměstnanec sám odvádět zdravotní pojištění. Tento příjem se nezapočítává do příjmu pro důchodové účely.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Daň z příjmu

Výše daně z příjmu u dohody o provedení práce je 15%. Tím, že zaměstnavatel neplatí za zaměstnance pojistné, není tato daň placena ze superhrubé mzdy, ale ze skutečně vydělané hrubé mzdy zaměstnance.

Podpis prohlášení k dani

U pracovně-právního poměru na základě dohody o provedení práce může zaměstnavatel podepsat tzv. „růžové prohlášení k dani,“ čímž může uplatňovat slevy na dani. Za určité období lze toto prohlášení podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Tzn. pokud v jednom měsíci budete pracovat u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, můžete toto prohlášení, respektive uplatňovat slevy na dani, pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud podepíšete prohlášení, jedná se vždy o daň zálohovou. Pokud prohlášení nepodepíšete, tak do 5 000 Kč budete platit daň srážkovou.

Porovnání daně z příjmu u dohody o provedení práce při podpisu a bez podpisu „Prohlášení poplatníka daně“
Podpis prohlášení NE ANO
Měsíční hrubý příjem 8 000 Kč 8 000 Kč
Zálohová daň 15% 1 200 Kč 1 200 Kč
Sleva na dani 0 Kč 2 070 Kč
Daň po slevě 1 200 Kč 0 Kč
Čistý příjem 6 800 Kč 8 000 Kč

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Dohoda o provedení práce zakládá zaměstnavateli povinnost čtvrtletně odvádět zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele pokud výše výdělku na dohodu překročí 10 000 Kč. Avšak u zaměstnavatele, který zaměstnává pouze pracovníky na dohodu o provedení práce, nemusí výdělek překročit zmiňovaných 10 000 Kč a zaměstnavatel bude odvádět na zákonné pojištění minimální částku, která činí 100 Kč.

Více informací o dohodě o provedení práce naleznete zde.

Článek byl původně publikován na stránce uctovani.net

Autor: Ing. Marie Bohdalová

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Trápí vás zpracování mezd?

Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

 

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení