Plný úvázek vs. dohoda – 4. dil

Dnes nás čeká čtvrtý a tedy poslední díl seriálu Plný úvazek vs. dohoda. V předešlých dílech jsme si postupně představili hlavní pracovní poměr, dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Nyní si ve stručnosti řekneme kdy a jaký typ pracovní smlouvy je více výhodný.

Kdy se vyplatí uzavřít smlouvu na hlavní pracovní poměr?

  • Pokud si zaměstnanec vydělá hrubou mzdu nad 10 000 Kč.
  • Pokud chce zaměstnanec čerpat výhody smlouvy na hlavní pracovní poměr – dovolenou, nemocenskou, apod.

Kdy se vyplatí uzavřít dohodu o provedení práce?

  • Pokud si zaměstnanec vydělá hrubou mzdu do 10 000 Kč.
  • Pokud se jedná o druhý pracovní poměr zaměstnance a rozsah prací NEpřesáhne 300 hodin ročně.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Kdy se vyplatí uzavřít dohodu o pracovní činnosti?

  • Pokud si zaměstnanec vydělá hrubou mzdu do 3 000 Kč.
  • Pokud se jedná o druhý pracovní poměr zaměstnance a rozsah prací přesáhne 300 hodin ročně.

Zákon nezakazuje smlouvy během roku různě kombinovat, tzn. že je možné nejprve uzavřít dohodu o provedení práce, na kterou si můžete vydělat vyšší mzdu než u dohody o pracovní činnosti, aniž byste museli odvádět povinné odvody. Pokud vyčerpáte zákonem daný limit 300 hodin, můžete do konce roku navázat dohodou o pracovní činnosti. Avšak pozor, zde nesmí rozsah práce přesáhnout 20 hodin za týden.

U všech druhů smluv nesmí být hrubá mzda nižší než 13 350 Kč za měsíc (nebo 79,80 Kč za hodinu), což je státem stanovená minimální mzda.

Pokud nemá zaměstnanec uzavřený žádný pracovní poměr, ze kterého by se mu strhávalo zdravotní pojištění, je povinnen odvádět státem stanovenou částku na zdravotní pojištění sám. Doufáme, že nyní pro vás bude již snažší se rozhodnout jestli použít plný úvazek nebo dohodu o provedení práce.

Chcete mít neustále přehled o novinkách a vylepšeních v systému iÚčto? Neváhejte a sledujte náš BLOG, na kterém vás budeme o všem včas informovat.

účetní program iúčto

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Trápí vás zpracování mezd?

Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení