Sociální zabezpečení

Pod tímto názvem se skrývá důchodové zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nemocenské pojištění.

Veškeré odvody náleží státu, který z nich platí tyto výdaje:

  • veškeré důchody
  • podporu v nezaměstnanosti
  • nemocenské dávky
  • příspěvek v těhotenství a mateřství

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Kdo sociální pojištění platí?

1) zaměstnané osoby – důchodovou složku platí sami, další dvě složky odvádí zaměstnavatel

2) osoby samostatně výdělečně činné – nepovinně můžou platit nemocenské pojištění

Kolik se platí?

1) zaměstnané osoby – 6,5 % z vyměřovacího základu, tím je zde hrubá mzda, dále za ně zaplatí zaměstnavatel dalších 25 % z vyměřovacího základu, dohromady tedy 31 %

2) osoby samostatně výdělečně činné – zde je to poněkud složitější – do podání přehledu příjmů za rok 2014 činí minimální záloha 1 894 Kč (stejná výše zálohy jako v roce 2014), od podání přehledu se částka zvyšuje na 1 943 Kč (nová výše zálohy pro rok 2015),  k tomu se dále může dobrovolně odvádět 2,3 % z vyměřovacího základu* nemocenské pojištění, minimálně však 115 Kč

Zálohy na sociální pojištění se platí měsíčně, a to od 1. do 20. dne následujícího měsíce po měsíci, ze kterého se pojištění odvádí, a to okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), u které jsme přihlášení. U zaměstnanců se o to postará zaměstnavatel.

——————————

* Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 50 % z příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

Trápí vás zpracování mezd?

Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení