Setkáváte se zkratkou DPH a víte, že znamená daň z přidané hodnoty, ale nerozumíte jejímu principu a dalším pojmům spojeným s touto daní? Například nevíte, kdo je osoba identifikovaná k dani, kdy jste povinni stát se plátcem této daně a kdy je to pro Vás výhodné? Přečtěte si náš článek a věříme, že Vám usnadní orientaci v této daňové oblasti a naučíte se něco nového.
V daňové struktuře patří daň z přidané hodnoty mezi nepřímé daně. To znamená, že její částka je zahrnuta v ceně služeb a zboží. V konečném řetězci ji zaplatí konečný spotřebitel. Výrobci a odběratelé ji nepočítají do svých tržeb ani nákladů. Tato daň má svůj vlastní účet a plátci pak při nákupu a prodeji spočítají její výši, přičemž rozdíl buď uhradí, nebo obdrží od finančního úřadu.
Pokud si chcete ověřit obchodního partnera a zjistit zda-li spadá do podnikatelů platících daň z přidané hodnoty a jestli nespadá do nespolehlivých plátců v České republice. Toto si můžete ověřit v celostátním registru plátců DPH. Tento registr provozuje ministerstvo financí České republiky.
Vyhledávat údaje z registru lze zadáním DIČ maximálně pro 20 daňových subjektů a zadáním výběrového údaje o nespolehlivém plátci.
Daňové identifikační číslo DIČ slouží k jednoznačné identifikaci daňových subjektů v rámci celé republiky.
Pokud neznáte DIČ, můžete využít Administrativní registr ekonomických subjektů /ARES MF k jeho nalezení.
Zákon, který DPH upravuje: zákon č. 235/2004 Sb.
Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?
Osoby k dani povinné jsou fyzické nebo právnické osoby, které:
a) Plátce daně – osoba povinná k dani, která má sídlo na území České republiky a jejíž obrat (neboli výnosy za uskutečněná plnění) překročil částku 2 milion korun za období nejbližších 12 předcházejících kalendářních měsíců po sobě jdoucích.
b) Osoba identifikovaná k dani – jedná se o právnickou osobu, která nebyla založena za účelem podnikání a neuskutečňuje ekonomickou činnost. Nebo to může být osoba povinná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně, jestliže pořizuje zboží z jiného členského státu a hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 10 000 eur. Registrovat se povinně musí i osoby, které si nechají zaslat zboží podléhající spotřební dani.
c) Veřejnoprávní subjekt (obce, kraje, stát) – jestliže poskytuje služby vyjmenované v příloze 3 zákona (doprava, dodávky vody nebo tepla). Pokud tyto veřejnoprávní subjekty překročí obrat milion korun, stanou se plátci DPH. Další podmínky jsou stejné jako u identifikované osoby a to, jestliže si nechají zaslat zboží podléhající spotřební dani, nebo pořídí zboží z Evropské unie za více než 10 000 eur.
Shrňme si tedy za jakých okolností se budete registrovat k DPH – při překročení obratu jednoho milionu, jestliže si necháte zaslat zboží podléhající spotřební dani, nakoupíte služby vyjmenované v zákoně ze zahraničí nebo z EU, jestliže se budete chtít registrovat dobrovolně, pokud jste zahraniční osoba.
Mezi daňové doklady patří například:
Paragon neboli zjednodušený daňový doklad může být vystaven pouze při prodeji (u příjemce při nákupu) v hotovosti a maximálně do částky 10 tis. Kč (tato částka je včetně daně).
Daňové identifikační číslo (DIČ) je unikátní kód, který slouží k identifikaci daňových poplatníků v České republice. DIČ je přiřazeno fyzickým i právnickým osobám, které musí odvádět daně. Obvykle začíná kódem státu (např. CZ) a je doplněno číslem. DIČ přiděluje finanční úřad automaticky po registraci k daním
Sazba daně – existují dvě sazby DPH (21%, 12%). Převážně používanou sazbou je 21%. Snížená sazba se uplatňují u zboží a služeb vyjmenovaných v zákoně.
Základ daně – cena bez DPH. U prodejce zahrnuje tato cena zboží i veškeré náklady spojené s pořízením zboží (clo, náklady na uskladnění, náklady na dopravu).
Od základu daně se dostaneme k výpočtu DPH. Existují dvě varianty výpočtu DPH, se kterými se můžete setkat:
1) Výpočet DPH z uvedeného základu (tedy ceny bez daně)
Jednoduchý vzoreček = daňový základ (částka bez daně) x procentní sazba DPH
Př. Výpočet DPH při prodeji z částky daňového základu 1 000 Kč.
Výpočet: 1 000 x 0,21 = 210 Kč
Cena celkem s DPH: 1 210 Kč
2) Výpočet DPH z ceny uvedené včetně daně
Výpočet pomocí původního koeficientu je zrušené. Od 1. 4. 2019 vstoupila v platnost novela zákona o DPH, která uvádí, že není možné zaokrouhlovat DPH na celé koruny.
Na faktuře máte daňový základ a daň vyčíslenou. Ale pokud se Vám nechtějí přepočítávat paragony bez vyčíslené daně, neváhejte použít kalkulačku výpočtu základu daně z přidané hodnoty.
Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?
Pro účtování o DPH použijete účet 343 ( skupina 34 v účtové třídě 3). Na tento účet se zaznamenávají jak závazky, tak pohledávky.
Strana MD: účtování DPH při nákupech zboží nebo služeb = daň na vstupu, kterou si podnikatel odečítá od daňové povinnosti.
MD = daňová pohledávka
Strana D: účtování DPH při prodeji výrobků a služeb = daň na výstupu, neboli daňová povinnost.
D = daňový závazek
Skutečná daňová povinnost: Daňový závazek je vyšší než daňová pohledávka.
Nadměrný odpočet: Daňová pohledávka je vyšší než daňový závazek.
Příklad:
Účetní případ | Částka | Kontace |
FAP1 – daňový základ pořízeného materiálu | 1 000 Kč | 111/ 321 |
FAP1 – DPH 21% | 210 Kč | 343/ 321 |
Příjemka – materiál na sklad | 1 000 Kč | 112/ 111 |
VBÚ – úhrada FAP1 | 1 210 Kč | 321/ 221 |
A v úplném konci se zmíníme i o variantě neplátce DPH. Neplátci DPH nevedou účet 343. Nemají nárok na odpočet a DPH vstupuje do pořizovací ceny majetku, v případě služeb se účtuje do nákladů. Jimi vytvořené výrobky a služby se pro odběratele, kteří jsou plátci daně, stávají dražšími (tito odběratelé si nemohou uplatnit odpočet na vstupu). Neplátci DPH nesmí na fakturu rozepisovat nic o sazbách ani vyčíslení základu daně a daně.
Článek byl původně publikován na stránce www.uctovani.net
Autor: Ing. Marie Bohdalová
Daň z přidané hodnoty je součástí každodenního života, ať už nakupujete, nebo podnikáte. V tomto článku jste získali přehled o tom, jak DPH funguje a kdy se musíte registrovat jako plátce. Pokud si nejste jistí s výpočty nebo administrací DPH, můžete využít odborné účetní služby, které vám usnadní správu daňových povinností a ušetří čas.
1. díl – Co je DPH a jak vypočítat DPH?
2. díl – Základní pojmy spojené s DPH
3 díl – Kdo platí DPH?
4. díl – Jak se vypočítá DPH za zdaňovací období?
5. díl – DPH při obchodování s EU
6. díl – DPH při obchodování se třetími zeměmi
7. díl – Osvobozená plnění DPH
8. díl – Proč se stát plátcem DPH?
9. díl – Účtování DPH ze třetích zemí
Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 1399,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.
Jedná se o nepřímou daň, kterou platí konečný spotřebitel při nákupu zboží nebo služeb. Daň je zahrnuta v ceně a obchodníci ji odvádějí finančnímu úřadu.
Plátcem se stává každý podnikatel nebo firma, pokud jejich obrat za posledních 12 měsíců přesáhne 2 miliony Kč. Možné je i dobrovolné přihlášení.
Osoba identifikovaná k dani je ta, která není plátcem daně, ale musí se registrovat, pokud nakupuje zboží nebo služby ze zahraničí nad určitou hodnotu, například nekomerční organizace.
Daňové identifikační číslo (DIČ) je unikátní kód přidělovaný finančním úřadem po registraci k daním, který slouží k jednoznačné identifikaci daňových poplatníků.
V České republice existují dvě sazby: základní 21 % a snížená 12 %.
Online propojení na účet Komerční banky