Novinky v účetní aplikaci iÚčto jaro 2021

Radek Václavík 24. 3. 2021

V tomto článku vás seznámíme s nejzásadnějšími novinkami v aplikaci iÚčto.cz, které jsme pro vás v minulých měsících připravovali. Jedná se jak o drobné změny a vylepšení stávajících funkcí, tak o funkce zcela nové. Věříme, že vám tyto nové funkce ještě více usnadní každodenní práci.

Novinky v aplikaci jaro 2021

Podpora ukládání dokladů do ISDOC formátu

Každý vydaný doklad (faktura, zálohová faktura a dobropis) se nyní ukládá do XML formátu ISDOC. Soubor automaticky přikládáme ke každému PDF (pro korektní práci s přílohami doporučujeme využít aplikaci Adobe Reader). Tento formát je uznávaným standardem v ČR a umí ho zpracovávat většina účetních programů. Díky tomuto formátu není potřeba faktury opisovat nebo rozpoznávat z papíru – vše se načítá přímo z ISDOCu. Také iÚčto umí import dokladů i ve formátu ISDOC přes došlé doklady.

Ukládání do ISDOC

Příloha ISDOC v Adobe Reader

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Přidávání střediska a zakázky přímo z položky dokladu

Pokud využíváte modul pro evidenci středisek a zakázek, jistě oceníte možnost přidávat nová střediska a zakázky přímo při vytváření dokladu.

středisko a zakázka z položky dokladu

Potvrzení o přečtení faktury

Zaslání dokladů vydaných odkazem bylo doplněno o potvrzení o přečtení. Pokud zákazník zobrazí fakturu přes zaslaný link, objeví se informace o přečtení v detailu dokladu. Rovněž si můžete přidat sloupec se stavem přečtení přímo v seznamu dokladů. Budete tak mít dokonalý přehled.

výpis dokladů - sloupec "přečteno"

potvrzení o doručení

Možnost zadat ručně číslo vydaného dokladu

Doplnili jsme možnost zadat ručně číslo vydaného dokladu. Tato funkce je nutná pokud za podnikatele vystavuje doklad jiná strana. Např. za taxikáře vystavuje faktury společnost, pro kterou jezdí. V tom případě je faktura skutečně vystavená jménem taxikáře, ale číselná řada je rozdílná od řady, kterou vede v iÚčtu. V takovém případě je třeba zadat číslo dokladu ručně.

Vlastní číslo faktury vydané

Export úhrad do banky

Při exportu plateb (např. z přijatých faktur) do bankovnictví je možné zvolit, zda bude datum úhrady dnes nebo dle data splatnosti v dokladu.

Export plateb - datum úhrady

Vylepšený export a import ceníku a skladových položek

Export ceníku nově zohledňuje nastavené filtry, nemusíte tedy exportovat celý ceník, ale třeba jen zvolenou část na základě vámi nastaveného filtru. Pro snazší import ceníkových a skladových položek jsme doplnili možnost stažení vzorového souboru XLSX.

ceník importni soubor

Založení kontaktu z importovaného bankovního pohybu

Přidali jsme možnost založení kontaktu přímo z importovaného bankovního pohybu. Není tedy nutné ztrácet čas přechodem do adresáře.

Nový kontakt z importovaného bankovního pohybu

Externí ID u kontaktu

U kontaktu zákazníka/dodavatele přibyla možnost zadat externí ID. Toto pole oceníte především pokud máte iÚčto propojeno s dalšími aplikacemi prostřednictvím API.

Přiřazení střediska a zakázky ke kontaktu

Pokud používáte rozšiřující modul pro evidenci středisek a zakázek, můžete nyní využít možnost přednastavit si hodnoty střediska a zakázky ke každému kontaktu (zákazník/dodavatel). Hodnoty se budou při zadávání dokladu předvyplňovat v položkách dle zvoleného kontaktu.

Nastavení dokladů

V Nastavení přibyla sekce Nastavení dokladů a v ní pár nových zajímavých funkcí.

Zobrazení widgetů na dashboardu dle úrovně oprávnění

Zobrazení widgetů na dashboardu lze jednotlivě omezovat nastavením oprávnění uživatele. Nastavení práv může měnit uživatel s potřebným oprávněním v sekci Nastavení -> Správa uživatelů. Zde má každý uživatel ikonu žlutého klíče. Po prokliku je možné měnit oprávnění pro různé části iÚčta.

Nastavení oprávnění uživatele

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Nové funkce API

V API jsme doplnili webhooky pro vytvoření, editaci a smazání dokladů, nově jsou v API také účetní deník, interní doklady a dobropisy přijaté. Podrobnosti naleznete v naší aktualizované dokumentaci v Apiary.

 

Vedete daňovou evidenci nebo účetnictví? Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši e-mailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčeni, podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku.

Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení