Záloha na daň z příjmu právnických osob v hospodářském roce

V článku Záloha na daň z příjmu právnických osob jsme si ukázali, jak se stanovují zálohy na daň z příjmu. V případě, že má korporace rok hospodářský, je tím ovlivněna i povinnost hrazení záloh, jak si ukážeme na příkladu níže.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Příklad:

Firma podléhající povinnému auditu účtuje v hospodářském roce. Ten začíná vždy 1. září.
Tato firma bude muset podat daňové přiznání za rok 2013/2014 do 1. března 2015 a od 2. března ji začne nové zálohové období. 1. záloha bude splatná ve 3. měsíci a 2. záloha v 6. měsíci zdaňovacího období, tedy v době, kdy poslední známá daňová povinnost je z hospodářského roku 2012/2013. Zálohy na daň se tedy podle ní budou platit do 15. listopadu 2014 a do 15. února 2015. Další zálohy, splatné do 15. května a 15. srpna, se již budou platit podle roku 2013/2014. Tyto zálohy (budou-li zaplaceny) se započítávají do zdaňovacího období 2014/2015.

Zálohy na daň se zaokrouhlují podle poslední známé daňové povinnosti jednotně na celé stokoruny nahoru.

Jak se změní povinnost hrazení záloh při vzniku společnosti, se dočtete zde.

Trápí vás zpracování daně z příjmu?

Pro uživatele účetního programu iÚčto nabízíme také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení