QR platba – jak snadno zaplatit pomocí QR kódu

Radek Václavík 9. 5. 2013

QR platba je snadný způsob jak zaplatit bez obav, že se splete v částce ne čísle účtu.

iÚčto QR platby podporuje.

V detailu faktury klikněte na tlačítko QR. V náhledovém okně se zobrazí kód QR platby.

faktura prijata qr

 

Po zobrazení QR kódu stačí jen QR kód načíst chytrým telefonem s mobilním internetem a poté zaúčtovat platbu. Čtečka QR kódu je obvykle součástí aplikace mobilního bankovnictví.

qr kod

Skenování QR kódu vám usnadní také úhrady faktur. Vyplňování platebního příkazu obstará mobilní bankovní aplikace, kterou vám poskytne vaše banka. Už se tedy nemusíte strachovat, že špatně vyplníte číslo účtu nebo variabilní symbol, vše za vás udělá mobilní bankovní aplikace.

V bankovní aplikaci zvolíte „Platba pomocí QR kódu“ a ze vzdálenosti několika centimetrů svým chytrým telefonem vyfotíte QR kód. Kód si nemusíte předem tisknout, stačí ho vyfotit přímo z obrazovky monitoru. Poté se vám na obrazovce telefonu objeví již vyplněný platební příkaz pro úhradu vaší faktury.

Další informace o platbě pomocí QR kódu včetně seznamu bank, které QR platbu podporují, najdete na http://qr-platba.cz/QR-platba-KB

QR platba a její výhody a příklad použití.

Pokud vás nebaví zdlouhavé zadávání platebních příkazů do vašeho internetového bankovnictví, implementaci QR kódu jistě uvítáte. Pro zadávání příkazu k úhradě pro mobilní bankovnictví, takzvané QR platby. Kód QR platby vám usnadní vyplnit platební údaje v mobilní bankovní aplikaci. Už tedy nebudete muset složitě přepisovat číslo účtu, variabilní symbol a další údaje.

Implementace QR kódů v aplikaci iÚčto byla jedním z řady vylepšení, které jsme nasadili při posledním dubnovém upgradu. QR kódy jsme implementovali ve třech rovinách, základem bylo zobrazení kódu QR platby do tiskové sestavy faktury vydané. Váš zákazník pak může jednoduše QR platbu načíst z vytištěné faktury, nebo její PDF verze zaslané e-mailem.

Další možností, kterou jsme implementovali, je zobrazení samostatného QR kódu platby přímo v aplikaci online účetnictví iÚčto, a to konkrétně v kartě faktury vydané přes tlačítko QR. Po stisknutí tlačítka QR se vám vygeneruje QR kód, který si můžete uložit nebo zkopírovat a následně jej vložit například do těla e-mailu nebo dopisu.

Příklad kódu QR platby

Při implementaci funkce QR platby jsme nezapomněli ani na faktury přijaté. Nezáleží na tom jestli váš dodavatel používá kód pro QR platbu. Nyní si můžeme jednoduše přímo z karty faktury přijaté přes tlačítko QR vygenerovat kód, načíst ho z obrazovky vašeho počítače do mobilní aplikace a provést úhradu bez zdlouhavého zadávání údajů platebního příkazu. Velice důležitým aspektem je také snížení rizika chyb vzniklých při ručním zadávání údajů příkazů. Jediné co tedy potřebujete, je mít ve vašem mobilním zařízení (smartphone nebo tabletu) nainstalovánu aplikaci mobilního bankovnictví vaší banky.

Platbou pomocí QR platby snížíte riziko chyb vzniklých při ručním zadávání.

Banky podporující QR platby:

Banky podporujíci QR Platby

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši e-mailovou adresu v registračním formuláři.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení