Daňová informační schránka – jak zjednodušit komunikaci s FÚ?

Radek Václavík 18. 6. 2015

Daňová informační schránka, která poskytuje prostřednictvím dálkového přístupu informace z osobních daňových účtů daňového subjektu a veřejné části elektronických spisů vedených Finanční správou ČR. Je tedy užitečným ne-li nutným nástrojem pro přehled o vašich daňových účtech.

Danova informacni schranka

Co v Daňové informační schránce (DIS) naleznete?

  • osobní daňové účty – přehled daňových povinností a plateb
  • osobní daňový kalendář – šitý přímo na míru Vašemu podnikání
  • přehled písemností
  • informace o daňovém subjektu – registrace k daním, adresy, bankovní účty, přístupy

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Proč zřídit Daňovou informační schránku (DIS)?

Nemusíte tak pokaždé „běžet“ na Finanční úřad a žádat o vše potřebné osobně. Na jednom místě máte veškeré údaje o daňových úkonech, které se Vás týkají. Všechny výše uvedené databáze lze nejrůzněji filtrovat. Celý systém má za snahu ušetřit čas Vám i úředníkům Finanční správy.

Jak zřídit Daňovou informační schránku (DIS)?

Pokud máte Datovou schránku:

Máte již Daňovou informační schránku zřízenou z moci úřední. V tomto případě je třeba odeslat pouze formulář „Přihláška k nahlížení do daňové informační schránky“ a tuto přihlášku podepsat ověřenou identitou podatele. Finanční úřad umožní přístup do schránky osobě podepsané na přihlášce do 60-ti dnů ode dne odeslání přihlášky.

Pokud nemáte Datovou schránku:

Musíte požádat o zřízení DIS prostřednictvím formuláře „Žádost o zřízení daňové informační schránky“ a dále musíte vyplnit a odeslat formulář „Přihláška k nahlížení do daňové informační schránky“. Zmíněné formuláře lze podat pouze přes daňový portál (aplikaci EPO) opatřené uznávaným elektronickým podpisem. Finanční úřad zřídí Daňovou informační schránku do 15-ti dnů ode dne odeslání žádosti. Přístup umožní do 60-ti dnů ode dne odeslání přihlášky.

Celý systém je přístupný na webových stránkách daneelektronicky.cz.

Zdroj: Finanční správa

Vedete daňovou evidenci nebo účetnictví? Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři. Pokud ještě stále nejste přesvědčeni, podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

TIP: Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku.

Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení