Jak si vybrat ten správný účetní program

Každý podnikatel se dříve nebo později řeší otázku jaký účetní program pořídit.

Proč je důležité vybrat ten správný účetní program?

Především protože vedení účetnictví by mělo být jedním z hlavních nástrojů podnikatele pro řízení jeho podnikání. Bez dokonalého přehledu o nákladech a výnosech běhu podnikání se jen velmi těžko dělají správná rozhodnutí.

První, na co se musíte podívat, je jaký druh účetnictví povedete. Jestli to bude daňová evidence nebo účetnictví, dříve známé jako podvojné účetnictví. Daňové evidence vedou zpravidla podnikatelé podnikající jako fyzické osoby, podvojné účetnictví firmy.

Na trhu je celá řada fakturačních online aplikací, které však není možné zaměňovat s účetními software. Většinou jsou takto prezentovány, ale v podstatě umožňují jen vystavování faktur, pokladních dokladů a následné párování plateb ke zpracování plnohodnotného účetnictví. Pak podnikatel většinou stejně musí tyto doklady exportovat a následně přenášet do nějakého účetního systému například Money S3 nebo Pohoda. Jsou to aplikace určené primárně k fakturaci, jedná se o iDoklad nebo Fakturoid.

Kromě zmiňovaného úskalí v podobě nutnosti přenosu dat je největší nevýhoda především ztráta aktuálního přehledu o podnikání. iÚčto řeší tento problém způsobem, že kromě toho, že se chová jako online fakturační systémy, v sobě navíc integruje přímo možnost vedení podvojného účetnictví nebo daňové evidence.

iÚčto například umožňuje pomocí analytických účtu perfektně analyzovat jednotlivé činnosti. S modulem střediska a zakázky je navíc možné vyhodnocovat podnikání podle jednotlivých středisek, což mohou být buďto místně oddělené pobočky nebo např. kamenná prodejna a eshop. Pomocí zakázek lze navíc vyhodnocovat přímo jednotlivé zakázky a projekty tak, aby podnikatel měl vždy dokonalý přehled o jejich ziskovosti.

V iÚčtu je také možnost přímého odesílání plateb do banky a automatické načítání bankovních výpisů pro Fio banku, Komerční banku a Českou Spořitelnu. Pro ostatní banky jako jsou Raiffeisen, ČSOB atd. je zde samozřejmě možnost využít importu bankovních výpisů a exportu plateb pro dávkové odeslání do banky. Kompletní přehled podporovaných bankovních aplikací naleznete zde.

Proč by měla být účetní data k dispozici online?

Především proto, aby klíčová rozhodnutí byla udělána včas, a ne s odstupem doby. Pro většinu podnikatelů je totiž vedení účetnictví jenom samé překvapení. S účetním programem iÚčto vždy máte dokonalý přehled o všech daňových povinnostech, a to jak o dani z přidané hodnoty DPH, tak o dani z příjmu.

Systém rovněž umožňuje generování souborů pro odesílání kontrolního hlášení a podání k DPH v elektronické podobě.

Výhodou online účetního systému iÚčto je také implementace EET. Podnikatel již tedy nepotřebuje žádné další systémy. Narozdíl od aplikací pro online fakturace jako je Fakturoid a iDoklad, u kterých musí platit měsíční poplatky za jejich používání, navíc musí podnikatel také počítat s dalšími náklady na účetní software a vedení účetnictví. Kromě poplatku za licenci na účetní systém totiž musí platit ještě za zaúčtování již vystavených faktur a pokladních dokladů, které se programu iÚčto účtují přímo.

Běžná cena za účtování takové účetní položky se pohybuje okolo 10 Kč a při objemu dokladů, které v průměru podnikatelé ročně vystaví, se jedná o nezanedbatelné částky v řádech desetitisíců až statisíců korun.

Statisticky přitom vychází, že valná většina účetních položek podnikatele se neustále opakuje, například provádíte neustále pro zákazníka stejnou službu (v takovém případě je k automatické fakturaci výhodné v iÚčtu použít funkci Opakované fakturace) nebo platíte měsíčně nájem za provozovnu. Tyto doklady je tedy třeba zaúčtovat vždy stejným způsobem a k tomu v iÚčtu skvěle slouží možnost duplikace účetního dokladu, která usnadní správné zaúčtování těchto dokladů.

iucto ucetni program ipad

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Jaká jsou další hlediska při výběru účetního programu?

Dalším hlediskem pro výběr účetního sytému je to, jak snadno se s ním podnikatel naučí pracovat. Doslova odstrašujícím případem je vytvoření faktury vydané v systému jako je Pohoda nebo ABRA Flexibee, kde je uživatel bez dokonalé znalosti účetnictví doslova ztracen.

S vkládáním došlých pokladních dokladů a faktur pomáhá v iÚčtu revoluční funkce Automatické zpracování účetních dokladů, která zahrnuje nahrání dokladu, následné rozpoznání položek dokladu za použití umělé inteligence, přehlednou rekapitulaci pro případné ruční úpravy a následné odeslání vytěžených dat do formuláře příslušného dokladu. Samozřejmostí je také automatické připojení elektronické verze nebo skenu dokladu tak, aby byl vždy bezpečně archivován a snadno k nalezení.

Automatické zpracování dokladů

Na funkci Automatického zpracování účetních dokladů navazuje další funkce využívající umělé inteligence – Automatické návrhy zaúčtování.

Díky této funkci nemusíte zadávat při vystavování dokladů u položek neustále dokola jejich typ účetní položky či druh DPH. Stačí totiž, že jste již v minulosti v systému iÚčto vystavili fakturu určitému zákazníkovi či fakturu přijali od svého dodavatele. Systém si pak sám zaúčtování položek na fakturách zapamatuje. Pokud se tedy jedná o pravidelné faktury se stejnými účetními položkami, bude se jejich zaúčtování stále opakovat. Stačí při vystavování faktury vydané vybrat zákazníka (popř. u faktury přijaté dodavatele) a systém vám automaticky zaúčtování nabídne.

Od února 2020 podporuje online účetní program iÚčto také skladovou evidenci.

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Rádi bychom vám připomenuli, že naše společnost nabízí pro uživatele online účetnictví iÚčto vedení účetnictví a to včetně zpracování daňových přiznání pro jednotlivé daně. Kompletní ceník námi nabízených služeb naleznete zde.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.