Penzijní a soukromé životní pojištění

money

Dnešní článek bude přínosný jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Zaměstnanec zde nalezne informace užitečné hlavně z pohledu daňového – kolik nejlépe přispívat, abyste si mohli, co nejvíce odečíst na daních. Také se zmíníme o nástrahách, které pro vás mohou připravit finanční poradci, kteří si chtějí nekorektně zvyšovat svou provizi. Zajímavý bude určitě i pro zaměstnavatele, respektive pro jejich účetní – projděte si podrobný přehled, kolik zaměstnanci přispívat a z kterého příspěvku budete muset odvádět pojistné, dále se dozvíte, jak příspěvky zaúčtovat, a to jak v případě do limitu, tak v případě nad limit.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Životní pojištění zaměstnance

  • Zaměstnanec si může ulevit na daních odečtením částky maximálně 12.000 Kč/ročně z daňového základu. Tato částka vyjadřuje souhrn všech příspěvků na životní pojištění, které zaměstnanec platí ze svého. Upozorňujeme – jedná se pouze o příspěvky, které hradí zaměstnanec. Nejedná se o částky, které hradí zaměstnavatel. Pokud bude tedy zaměstnanec hradit platby na dvě životní pojištění ve výši 5.000 Kč/rok a 10.000 Kč/rok, bude moci odečíst celkem 12.000 Kč/rok, nikoli 15.000 Kč.

Penzijní připojištění zaměstnance

  • Zde je výpočet možného odečtu příspěvků od daňového základu malinko složitější. Jedná se o částky, které zaměstnanec vydává NAD 12.000 Kč/rok a zároveň si může uplatnit maximálně 12.000 Kč/rok. Aby to bylo srozumitelnější uvedeme případ, kdyby si zaměstnanec chtěl uplatnit maximální částku pro odečet na daních z penzijního připojištění, musel by přispívat 24.000 Kč/rok –  pak by si mohl 12.000 Kč odečíst z daňového základu. Jestliže, by platil např. 20.000 Kč/rok bude si na daních moci odečíst 8.000 Kč/rok. Příspěvky od zaměstnavatele se do této částky nezapočítávají.

Aby mohl zaměstnanec uplatňovat tyto daňové výhody, musí být ve smlouvě o penzijním připojištění nebo soukromém životním pojištění sjednána výplata plnění až po 60. kalendářních měsících a zároveň nejdříve v roce dosažení věku 60. let.

Napadne vás otázka: Na základě, kterého dokumentu vyplnit částky do daňového přiznání?

Pojišťovny zasílají potvrzení o uhrazeném pojistném. Originál tohoto potvrzení bude finanční úřad požadovat jako přílohu k daňovému přiznání. Proto radíme, abyste si vytvořili kopii.

Příspěvek na penzijní a životní pojištění od zaměstnavatele

Zaměstnavatel může zaměstnanci na penzijní a životní pojištění přispívat. Tyto příspěvky od zaměstnavatele si zaměstnanec nezapočítává do částky, kterou si odečítá z daní.

Podmínky, kdy zaměstnavatel může zaměstnanci přispět na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění:

  • Pracovní poměr musí být sjednán klasicky pracovní smlouvou nebo na dohodu o provedení práce či na dohodu o pracovní činnosti.
  • Příspěvek musí být zanesen v pracovní, kolektivní nebo jiné smlouvě. Jde o to, aby sjednání příspěvku bylo písemné.

Výše příspěvku zaměstnavatele a daňový dopad

1) Příspěvek do 30 000 Kč/rok – takovýto příspěvek je pro zaměstnance osvobozen od daně z příjmu a od odvodu sociálního a zdravotního pojištění.

2) Příspěvek nad 30 000 Kč/rok – v tomto případě bude zaměstnanec i zaměstnavatel z přesahující částky odvádět zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnanec bude navíc odvádět daň z příjmu.

Limit 30 000 Kč/rok je součet pro životní i penzijní připojištění dohromady.

Mylné informace, se kterými se můžete setkat z úst zaměstnavatele, tak z úst finančního poradce. Důvod? Chtějí si zvýšit své provize

  • Zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci libovolnou částkou. Občas můžete slyšet mýlku ve smyslu, že zaměstnavatel bude přispívat shodnou částku, kterou bude přispívat zaměstnanec. Nenechte se touto nástrahou nachytat. Pokud budete hledat oporu v zákoně, hledejte pod Zákonem o daních z příjmů, §6, odst. 9, písm. p a  Zákonem o daních z příjmů, §24, odst. 2, písm. j, bod 5.
  • Jestliže bude zaměstnavatel přispívat pouze zaměstnancům, kteří uzavřou smlouvu s jím určeným penzijním fondem, dopouští se hrubého porušení zákona a může platit vysokou pokutu. Tato nekalost je taktéž ošetřena zákonem, a to v Zákoně o penzijním připojištění, §27, odst. 6. Z tohoto zákona můžeme přímo citovat: Zaměstnavatel neovlivňuje zaměstnance při výběru penzijního fondu. Zaměstnavatel nesmí přijmout pobídku v souvislosti s poskytováním příspěvku na penzijní připojištění jeho zaměstnancům.

Účet, který budeme používat pro zaúčtování příspěvků na penzijní připojištění a soukromé životní pojištění od zaměstnavatele – 527.

Článek byl původně publikován na stránce www.uctovani.net

Autor: Ing. Marie Bohdalová

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Trápí vás zpracování účetnictví, nevíte jak vést daňovou evidenci nebo se nevyznáte v daních z příjmů? Využijte našich účetních služeb.

Pro uživatele účetního programu nabízíme iÚčto také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví nebo vedení daňové evidence se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení