Nároky OSVČ a firem od státu v době pandemie koronaviru

Aktuální situace v době pandemie koronaviru má velký dopad na podnikání. Vláda začala přijímat různá opatření, která by měla podnikatelům pomoci fungovat. Přečtěte si, jaké všechny nároky mají od státu OSVČ a firmy v době pandemie koronaviru.

Na co mají nárok OSVČ a firmy od státu v době pandemie koronaviru

Ošetřovné

Ošetřovné, čerpané rodiči, kteří v důsledku uzavření škol a školek museli zůstat doma se svými dětmi, vláda prodloužila až do doby, kdy bude opětovně probíhat výuka. Nově si o něj mohou zažádat rovněž živnostníci.

Na příspěvek, který se u OSVČ pohybuje ve výši 424 korun na den (necelých 14 tisíc měsíčně) a u zaměstnanců 60 procent ze základu platu, dosáhnou všichni rodiče, jejichž dětem je od 6 do 13 let. Nárok na něj mají i zaměstnanci, kteří museli zůstat doma se staršími či postiženými členy domácnosti po zavření sociálních služeb.

Stačí, když vyplní formulář, v němž potvrdí splnění podmínek, a zašlou či odevzdají jej živnostenskému úřadu. Opatření, které se týká zhruba 190 tisíc osob, vyjde Českou správu sociálního zabezpečení na 2,7 miliardy korun měsíčně. Změny musí ještě projít Parlamentem v režimu legislativní nouze.

Stát chce rovněž zabránit propouštění zaměstnanců ve složitém období. Výrazně proto finančně podpoří zaměstnavatele, jejichž činnost prokazatelně ohrozil koronavirus a s ním spojená opatření. Podnikům, které uzavřely provoz, vláda ve čtvrtek uložila povinnost hradit svým pracovníkům mzdy v plné výši – na 80 procent jim však přispěje stát.

Náhrady ve výši 60 procent platu, náležející zaměstnancům v domácí karanténě, dostanou zaměstnavatelé proplaceny celé. Oba příspěvky bude poskytovat úřad práce. Výše a jejich doba se budou u každého zaměstnance posuzovat individuálně.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Daně, splátky, úvěry

Vláda již dříve rozhodla, že odloží termín přiznání daní. Fyzické a právnické osoby ho bez jakýchkoli sankcí můžou odevzdat až o tři měsíce později. Nejzazší datum se tak z posledního březnového dne posunulo na 1. července.

K podobnému vlídnému kroku přistoupila také většina tuzemských bank. Klientům, na jejichž finanční situaci nepříznivě dopadnou vládní opatření v důsledku koronavirové epidemie, umožní tříměsíční odklad splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Malí a střední podnikatelé, kteří kvůli koronaviru utrpěli ztráty, mohou k provoznímu financování nadále využít bezúročný úvěr z programu Úvěr COVID. Vláda po „extrémním náporu“ ve čtvrtek schválila jeho pokračování, když jej navýšila na 10 miliard korun.

Pět miliard bude určeno na bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek, dalšími pěti miliardami stát zaručí úvěry u komerčních bank ve výši až 30 miliard.

Českomoravská záruční a rozvojová banka, u níž mohou zájemci o podporu usilovat, je však žádostmi zahlcena, a program COVID I byl proto pozastaven. Další uchazeči se budou moct v následujících dnech přihlásit do programu COVID II.

Aby mohli podnikatelé na půjčku dosáhnout, musí doložit, že jim kvůli koronaviru byla způsobena škoda. Jako důkaz poslouží například potvrzení o zrušení zakázky, objednávky a rezervace v určité výši nebo průměrné výše denních tržeb. Podle toho se pak rozhodne o výši půjčky.

Tu lze použít na provozní výdaje: mzdy, nájemné, náklady na energie či zásoby. Na podporu firem a podnikatelů vláda uvolní dohromady až jeden bilion korun. Zhruba 100 miliard by mělo směřovat na přímou pomoc, 900 miliard na záruky.

koronavirus

Zdroj: Forbes

Přečtěte si také naše minulé články týkající se Daňových úlev spojené s pandemií koronaviru nebo článek o vládním rozhodnutí týkající se pojistného pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Trápí vás zpracování účetnictví, nevíte jak vést daňovou evidenci nebo se nevyznáte v daních z příjmů? Využijte našich účetních služeb.

Pro uživatele účetního programu nabízíme iÚčto také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví nebo vedení daňové evidence se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

 

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení