Dejte účetnictví šanci!

Radek Václavík 17. 4. 2014

Pojem účetnictví má v očích mnoha firem i živnostníků pověst strašáka či nepříjemné povinnosti, kterou děláme jen z toho důvodu, že nám to zákonem přikazuje stát. A buďme k sobě upřímní, pokud něco děláme pouze z donucení, málokdy to děláme správně a už vůbec ne s radostí. Ale takovýto jednostranný přístup k účetnictví zcela opomíjí jeho význam a přínos, který může pro každého mít, pokud mu dáme šanci. A věřte tomu, že skutečně může. Stačí jen vědět, jak na to.

Účetnictví by nemělo být jen o tom, že čtyřiadvacátého si vzpomenu, že se pětadvacátého přiznává DPH a v březnu na poslední chvíli dohledávám potřebné doklady k daňovému přiznání, aby se vše „nějak splácalo“ a já si splnil svoji povinnost. Účetnictví je totiž důležitým ukazatelem stavu našeho podnikání a měřítkem úspěšnosti v průběhu celého roku. Mělo by se stát nezbytným podkladem pro rozhodování o efektivním řízení naší firmy, a proto je nezbytné, aby bylo děláno průběžně a také důsledně. Pravidelné reporty, které nabízí kvalitní účetní programy jako je právě iÚčto, nás učí dobrým obchodním návykům a praktikám, které jsou klíčové pro to, abychom mohli naši firmu dále rozvíjet.

Nebudeme se zde ohánět učebnicovými definicemi, které nalezneme v každé příručce o účetnictví. Podívejme se na celou věc trochu více prakticky. Co nám vlastně účetnictví může nabídnout? O tom, že účetnictví je na jedné straně povinností, nebudeme polemizovat, ale jak docílit toho, abychom z této povinnosti maximálně vytěžili?

Základem je užívat kvalitní a plnohodnotný účetní program, který práci odvede z velké míry za nás, dokáže nám pomoci vydělávat peníze, šetřit na nepotřebných výdajích a optimalizovat procesy v naší firmě, tak jak to dělá online účetnictví iÚčto.

Abychom ve firmě mohli dělat taková rozhodnutí, která skutečně pro ni budou přínosem, musíme mít kompletní znalost naší finanční situace. K tomu nám slouží důležité ukazatele a přehledy. Účetnictví by nám mělo pomáhat porozumět, co naše firma potřebuje. Správně vedené účetnictví nám nedovolí usnout na vavřínech a žene nás dopředu! Pokud do vedení účetnictví budeme ochotni investovat trochu našeho času, bohatě se nám odmění, není totiž jen otravnou byrokracií, ale efektivním nástrojem. Účetnictví tu není od toho, aby nám komplikovalo život, právě naopak. Dejte mu šanci!

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení