Vlastní typ účetní položky

Každý doklad, který do svého účetnictví zanesete, je důležité také zaúčtovat, aby se později zobrazoval ve správných výkazech a přehledech. K tomu v iÚčtu slouží kolonka „Typ účetní položky“. Ty nejdůležítější a nejvíce používané předkontace jsou již v systému přednastavené. Může se ale stát, že pro vás nebudou dostačující a raději byste si vytvořili vlastní typ účetní položky. Žádný problém. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Nejprve zvolíme záložku Nastavení, kde se přesuneme dolů na kartu Účetnictví.

Zde zvolíme odkaz Vlastní typy účetních položek. Dále pak zelené tlačítko Přidat typ účetní položky.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Zobrazí se nám formulář, ve kterém je potřeba vyplnit minimálně všechna pole označená červenou hvězdičkou.

  • Název – pojmenujte účetní položku tak, abyste později věděli, pro jaký doklad ji použít. Tento název se vám bude zobrazovat ve chvíli, kdy při zadávání dokladu rozbalíte nabídku Typ účetní položky.
  • Popis – do tohoto pole si můžete poznamenat například, co vše lze pod danou předkontací zaúčtovat. Slouží pouze pro vaši informaci.
  • Platnost od/do – v některých případech se může jednat o dočasný typ zaúčtování, který po nějaké době již nebudete potřebovat. Je tedy možné zvolit platnost účetní položky.
  • Strana zaúčtování – zde se již jedná o samotné zaúčtování, tedy o to, na který účet, resp. jeho stranu má být doklad zaúčtovaný. Pokud se jedná o fakturu příjatou, zvolte stranu Má dáti. U vydaných faktur zvolte stranu Dal.
  • Účet účtové osnovy – a nakonec vyberte účty základu daně a DPH, na které se bude doklad s daným typem účetní položky účtovat. Pokud chcete předkontaci více odlišit, je možné také vytvořit tzv. analytický účet, díky čemuž můžete sledovat všechny pohyby na vybraném účtu zvlášť.

Nakonec nesmíme zapomenout nový typ účetní položky uložit.

TIP:

Pokud nechcete, aby se vám při zadávání dokladu v nabídce Typ účetní položky některé předkontace zobrazovaly, je možné je skrýt. Tento krok provedete v Nastavení – karta Účetnictví – Viditelnost typů účetních položek.

Chcete mít neustále přehled o novinkách a vylepšeních v systému iÚčto? Neváhejte a sledujte náš BLOG, na kterém vás budeme o všem včas informovat.

Trápí vás zpracování účetnictví, nevíte jak vést daňovou evidenci nebo se nevyznáte v daních z příjmů? Využijte našich účetních služeb.

Pro uživatele účetního programu nabízíme iÚčto také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví nebo vedení daňové evidence se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

S iÚčtem to zvládnete, s iÚčtem je pohoda!

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení