Platební brána Comgate – snadný import výpisů do účetnictví

Založení fiktivního bankovního účtu

logo comgate

Provozujete-li e-shop a přijímáte online platby nebo platby kartou a používáte platební bránu, musíte následně jednotlivé platby zaúčtovat. V případě velkého počtu online plateb se jedná se o poměrně časově náročnou operaci.

Pokud používáte platební bránu Comgate, využijte možnosti importu pohybů pro snadné párování plateb. Platební brána Comgate je díky dobrým cenám, snadné integraci i provozu oblíbenou volbou v české republice a to nejen pro uživatele e-shopvého řešení Shoptet.  Zde je podrobný postup:

Aby bylo v iÚčtu možné načíst výpis Comgate ve formátu ABO, je potřeba nejprve založit fiktivní bankovní účet. Učinit tak lze v sekci Nastavení -> Nastavení bankovních účtů.

iÚčto nastavení bankovního účtu

Následně na stránce s přehledem bankovních účtu klikněte na tlačítko Přidat bankovní účet.

účet Comgate

Do čísla účtu si vymyslete libovolné číslo účtu a formulář uložte. Bez vyplnění tohoto údaje nejde formulář uložit.

Platební brána Comgate – snadný import pohybů

Nyní lze importovat ABO soubor s pohyby na bráně Comgate. Pro import vyberte sekci Platby -> Banka – importy. Zde na stránce klikněte na tlačítko Nový import.

Import pohybů platební brána Comgate

V následující obrazovce nejprve vyberte ABO soubor s výpisem z Comgate. Poté zvolte účet, ke kterému se importované pohyby vztahují, tedy ten, který jste založili podle instrukcí v úvodu tohoto článku. Dále zvolte formát souboru, tedy ABO.

iÚčto Import comgate

Pokud je importovaný soubor v pořádku, zobrazí se vám náhled, který stačí pouze potvrdit.

iÚčto Comgate Import preview

Účtování pohybů

Nyní máte naimportované pohyby, ale tyto se ještě musí zpracovat a zaúčtovat.

iÚčto umí pohyby automaticky spárovat s doklady za předpokladu že:

  1. Doklad (faktura, dobropis) ještě není plně uhrazen. Pokud je doklad již v celé výši uhrazen, nelze na něj pohyby párovat ani ručně (viz dále).
  2. Shoduje se variabilní symbol (VS) a částka.

Takto spárované pohyby lze hromadně zaúčtovat a vytvořit tak doklady plateb.

POZOR: Dokud nejsou pohyby zaúčtované (tedy nemají zelené kolečko a odkaz na doklad platby), nejsou nijak v účetnictví zohledňovány!

iÚčto Comgate import přehled

Může se také stát, že některé pohyby se automaticky nespárují, protože například nesedí variabilní symbol. V takovém případě je nutné pohyb otevřít a ručně vybrat doklad, který tato platba hradí. Je to snadné, stačí do pole Faktury začít psát číslo dokladu, IČ protistrany, nebo variabilní symbol a začne se vám napovídat seznam dosud neuhrazených dokladů, které tento údaj obsahují. Takto je možné napárovat i několik dokladů současně. Při zaúčtování se pak uloží každá platba samostatně až do výše hrazeného dokladu.

iÚčto bankovní pohyb

Nyní již jen stačí kliknout na tlačítko Zaúčtovat.

iÚčto aplikace zaúčtovat

Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyplňte krátký dotazník a rádi vám vypracujeme individuální nezávaznou nabídku.

Potřebujete s něčím pomoci nebo poradit?

Víme, že pro mnohé z vás je hlavním úskalím podnikání následné vedení účetnictví pro e-shop, proto také nabízíme vytvoření metodiky účtování pro jednotlivé firmy, kontrolu vedení účetnictví a přípravu dokumentů pro státní správu a také možnost kompletního vedení účetnictví z naší strany. V případě vašeho zájmu nás tedy neváhejte kontaktovat, obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení