Zálohy na daň z příjmu právnických osob

Daňové přiznání máme již dávno podané, ale s touto povinností úzce souvisí také placení záloh na daň z příjmu. Tomuto tématu se budeme dnes věnovat v našem článku.

Výše záloh a jejich četnost se odvozuje od poslední známé daňové povinnosti. To je ta výše daně, která byla pravomocně vyměřena v posledním daňovém přiznání. Poslední známá daňová povinnost je také částka uvedená v posledním daňovém přiznání, která zatím nebyla stanovena pravomocně, včetně dodatečného daňového přiznání, i v případě, že v dalším řízení daň nebude vyměřena v částce, která je v daňovém přiznání uvedená.

Je důležité stanovit si zálohové období, neboli časový interval, ve kterém se určují zálohy podle daňové povinnosti zdaňovacího období. Zálohové období je interval, který nemusí být kalendářní rok, a dokonce může být delší nebo kratší než je zdaňovací období.

Zálohy na daň z příjmu se určují podle výše poslední známé daňové povinnosti:

pokud je poslední známá daňová povinnost menší nebo rovna 30 000 Kč, zálohy se neplatí. Pokud je větší než 30 000 Kč, ale menší nebo rovna 150 000 Kč, výše záloh je 40% z této částky a zálohy se platí 6. a 12. měsíc zdaňovacího období. Pokud je vyšší než 150 000 Kč, je výše záloh 25%. Platí se 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince.

Zálohy jsou vždy splatné do 15. dne posledního měsíce příslušného období.

Zálohy na daň z příjmu se zaokrouhlují podle poslední známé daňové povinnosti jednotně na celé stokoruny nahoru.

účetní program iúčto

Podklady pro daňové přiznání si snadno vytvoříte v našem účetním systému iÚčto. Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

 

 

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku