Vše o Dohodě o provedení práce

Přinášíme důležité informace, které se vám budou hodit, jestliže zaměstnáváte na Dohodu o provedení práce. Tento dokument, zakládající pracovně-právní vztah, je velice oblíbeným jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnanců. V článku si shrneme důvody proč je pro obě strany tak výhodný, ale zároveň je potřeba si pohlídat několik limitních hranic, abychom neporušovali zákon.

Vše co potřebujete vědět o dohodě o provedení práce.

Časové rozmezí pro dohodu o provedení práce

Dohodu o provedení práce je možné uzavřít na výkon prací, není-li jejích rozsah větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce může být uzavřena i na pracovní úkol spočívající v opakované činnosti zaměstnance pro jednoho zaměstnavatele (dříve tomu tak nebylo).

Odvod sociálního a zdravotního pojištění

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného.

Zaměstnanec si musí dát pozor na situaci, kdy by pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč a není státním pojištěncem (např. student nebo důchodce) – v tomto případě by musel zaměstnanec sám odvádět zdravotní pojištění. Tento příjem se nezapočítává do příjmu pro důchodové účely.

Daň z příjmu

Výše daně z příjmu u dohody o provedení práce je 15%. Tím, že zaměstnavatel neplatí za zaměstnance pojistné, není tato daň placena ze superhrubé mzdy, ale ze skutečně vydělané hrubé mzdy zaměstnance.

Podpis prohlášení k dani

U pracovně-právního poměru na základě dohody o provedení práce může zaměstnavatel podepsat tzv. „růžové prohlášení k dani,“ čímž může uplatňovat slevy na dani. Za určité období lze toto prohlášení podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Tzn. pokud v jednom měsíci budete pracovat u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, můžete toto prohlášení, respektive uplatňovat slevy na dani, pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud podepíšete prohlášení, jedná se vždy o daň zálohovou. Pokud prohlášení nepodepíšete, tak do 5 000 Kč budete platit daň srážkovou.

Porovnání daně z příjmu u dohody o provedení práce při podpisu a bez podpisu „Prohlášení poplatníka daně“
Podpis prohlášení NE ANO
Měsíční hrubý příjem 8 000 Kč 8 000 Kč
Zálohová daň 15% 1 200 Kč 1 200 Kč
Sleva na dani 0 Kč 2 070 Kč
Daň po slevě 1 200 Kč 0 Kč
Čistý příjem 6 800 Kč 8 000 Kč

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Dohoda o provedení práce zakládá zaměstnavateli povinnost čtvrtletně odvádět zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele pokud výše výdělku na dohodu překročí 10 000 Kč. Avšak u zaměstnavatele, který zaměstnává pouze pracovníky na dohodu o provedení práce, nemusí výdělek překročit zmiňovaných 10 000 Kč a zaměstnavatel bude odvádět na zákonné pojištění minimální částku, která činí 100 Kč.

Více informací o dohodě o provedení práce naleznete na http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php

Článek byl původně publikován na stránce www.uctovani.net

Autor: Ing. Marie Bohdalová

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

 

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku