Výběr z bankovního účtu do pokladny aneb peníze na cestě

Pro překlenutí časového nesouladu mezi účtováním o pohybu peněz mezi bankovním účtem a pokladnou se používá tzv. účet – “peníze na cestě” (261).

Používá se především, když vybíráte peníze z bankomatu a vkládáte je do pokladny nebo naopak, nebo si přeposíláte peníze mezi dvěma účty (např. běžným bankovním účtem a kontokorentním účtem).

Př.: Výběr peněz z bankovního účtu do pokladny

Vybíráte 10 000 Kč z bankomatu. Obdržíte doklad o výběru, který zaúčtujete v záložce Platby -> Pokladna přijaté -> Přidat přijatou platbu.

Na tento pohyb se DPH nevztahuje, takže uvádíte nulové DPH.

V kolonce Typ účetní jednotky zvolíte “Peníze na cestě – příjem”.

Poté, co budete mít k dispozici výpis z BÚ, můžete zaúčtovat výdej peněz v záložce Platby -> Banka vydané -> Přidat vydanou platbu.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

V kolonce Typ účetní jednotky zvolíte “Peníze na cestě – výdej”.

V opačném případě, kdy vkládáte peníze na BÚ, provedete stejné operace, ale v záložkách Pokladna vydané a Banka přijaté.

Daňová evidence

V případě, kdy vedete daňovou evidenci namísto podvojného účetnictví, budete mít k výběru Typ účetní jednotky dvě možnosti:

Odvod peněz z banky na pokladnu“ nebo „Odvod peněz z pokladny na banku

Př.: Převod mezi dvěma bankovními účty

Převádíte si 50 000 Kč mezi dvěma bankovními účty. Pro tento pohyb peněz použijete také účet “Peníze na cestě”. Na základě výpisu z běžného bankovního účtu přidáte vydanou platbu. A na základě výpisu z kontokorentního bankovního účtu přidáte platbu přijatou.

Na tento pohyb se DPH nevztahuje, takže uvádíte nulové DPH.

Trápí vás zpracování účetnictví, nevíte jak vést daňovou evidenci nebo se nevyznáte v daních z příjmů? Využijte našich účetních služeb.

Pro uživatele účetního programu nabízíme iÚčto také účetní služby. Kompletní zpracování účetnictví nebo vedení daňové evidence se pohybuje již od 999,- korun měsíčně. Máte zájem o vedení účetnictví nebo daňové evidence? Vyžádejte si od nás nezávaznou nabídku. Je to snadné, stačí vyplnit tento dotazník a obratem se vám ozveme.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení