Daňové přiznání začínáme vyplňovat tak, že na ř. 10 uvádíme výsledek hospodaření bez vlivu mezinárodních účetních standardů a bez vlivu podrozvahových účtů.¨
Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?
Položky zvyšující základ daně se uvádí v ř. 20 až ř. 62 daňového přiznání. V praxi nejčastěji vyplňovaný je ř. 40, kde se uvádí daňově neuznatelné náklady. Existují ale i další položky, o které je třeba zvýšit základ daně.
Pokud zaměstnavatel neuhradí sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance nejpozději do konce ledna následujícího roku resp. do konce měsíce následujícího po konci zdaňovacího období musí o neuhrazené pojistné zvýšit základ daně. Neuhrazené pojistné za zaměstnance (účetní předpis 331/336) se uvádí na ř. 30, pojistné za zaměstnavatele (524/336) se uvádí na ř. 40.
Základ daně lze snížit o sociální a zdravotní za zaměstnance, které bylo v roce 2016 uhrazeno a v minulých obdobích bylo vykázáno na ř. 30. Sociální a zdravotní za zaměstnavatele se při úhradě vykáže na ř. 160 (v minulosti na ř. 40).
Další položkou zvyšující základ daně na ř. 30 jsou dluhy (závazky) více než 30 měsíců po splatnosti nebo dluhy promlčené. Základ daně se zvyšuje o dluhy v rozvahové hodnotě tj. včetně DPH.
Úhrada dříve dodaněných závazků více než 30 resp. 36 měsíců po splatnosti snižuje základ daně na ř. 112.
Daňovým nákladem právnické osoby je tvorba opravných položek a rezerv podle zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. Tvorba a rozpuštění zákonných (daňových) opravných položek a rezerv zůstává v přiznání pouze na ž. 10. Jinak se nepromítá.
Tvorba účetních (nedaňových) opravných položek a rezerv zvyšuje základ daně na ř. 40.
Rozpuštění účetních (nedaňových) opravných položek a rezerv snižuje základ daně na ř. 112.
Daňovým nákladem nejsou neuhrazené úroky z půjčky od fyzické osoby (věřitelem je fyzická osoba). Neuhrazené úroky z půjčky, kdy věřitelem je fyzická osoba zvyšují základ daně na ř. 40.
V případě půjček mezi spřízněnými osobami je potřeba provést tzv. test kapitalizace. Pokud úroky z půjček přesahují čtyřnásobek výše vlastního kapitálu jsou úroky nedaňový náklad na ř. 40.
Na řádku 20 je třeba vykázat u pronajímatele technické zhodnocení provedené nájemcem na pronajatém majetku, které nájemce bezúplatně převedl na pronajímatele.
Na ř. 20 se také vykazují rozdíly oproti ceně obvyklé u spřízněných osob.
Příklad: S.r.o. poskytuje půjčku společníkovi na nákup nového auta ve výši 1 mil. Kč. Sjednaný úrok 0,5% p.a. Společnost zjistila, že obvyklý úrok je 3% p.a. Rozdíl mezi úrok zaúčtovaným ve výnosech a úrokem obvyklým bude zdaněn na ř. 20.
Na ř. 111 lze snížit základ daně o neuhrazené smluvní sankce účtované do výnosů na účet 644. Na řádku 111 se také uplatní náklady (účet 544), které jsou daňové až při úhradě (např. smluvní pokuty, daň z nemovitých věcí apod.) a v minulosti byli vyloučeny na ř. 40 a to v roce úhrady.
Dojde-li k úhradě výnosových smluvních sankcí (účet 644) – pokut a úroků z prodlení apod., které byli v minulých letech vyloučeny ze zdanění z důvodů neuhrazení, zvyšuje se v roce úhrady základ daně na ř. 30.
Největší část položek zvyšujících základ daně představují náklady zaúčtované v účtové třídě 5, které nelze považovat podle § 24 a § 25 za daňové náklady. Jedná se o širokou skupinu nákladů. Vybírám proto jen ty nejčastější:
Pokud se liší účetní a daňové odpisy, je třeba rozdíl mezi účetními a daňovými odpisy vykázat na ř. 50 resp. 150. Ř. 50 se použije v případě, že jsou účetní odpisy vyšší než daňové. Ř. 150 použiji v případě, jsou daňové odpisy vyšší než účetní.
Částka o kterou daňová zůstatková cena převyšuje účetní zůstatkovou cenu majetku při vyřazení snižuje základ daně na ř. 160. Pokud je vyšší účetní zůstatková cena než daňová zůstatková cena vykáže se rozdíl na ř. 40.
Položky snižující základ daně
Při splnění podmínek lze uplatnit také položky snižující základ daně. Položkám snižujícím základ daně jsou vyhrazeny ř. 100 až 162 daňového přiznání.
Jako položku snižující základ daně lze uplatnit paušální výdaj na dopravu a to ve výši 5.000 Kč měsíčně, maximálně na 3 auta. U právnické osoby je možné paušál na dopravu použít pouze v případě, že vozidlo nebylo po celý měsíc přenecháno k užívání jiné osobě tj. není používáno k soukromým účelům zaměstnanci ani společníkem či jednatelem.
Paušální výdaj na dopravu v účetnictví neúčtuje. Pouze se uvede v daňovém přiznání na ř. 162 (popř. 160). Náklady na PHM a parkovné je třeba vyřadit z nákladů na ř. 40.
Daňová ztráta – § 34 odst. 1, § 38na
Od základu daně lze odečíst daňovou ztrátu z předchozích období. V přiznání za 2016 lze odečíst daňovou ztrátu vzniklou v letech 2011 – 2015. Ztráta minulých období se odečítá na ř. 230.
Ztrátu nelze odečíst došlo-li u poplatníka k podstatné změně ve složení osob, které se přímo účastní na kapitálu či kontrole – změna členů obchodní korporace nebo změna jejich podílu o více než 25 % základního kapitálu. Přičemž se porovnává období kdy má být ztráta uplatněna s obdobím kdy ztráta vznikla. Ztrátu lze odečíst, i když došlo k podstatné změně ve složení osob, pokud nejméně 80 % tržeb za vlastní výkony a zboží zaúčtovaných do výnosů bylo vytvořeno stejnou činností, jakou v rámci svého předmětu podnikání provozoval poplatník v období, za které byla daňová ztráta vyměřena.
Odečet nároku na odpočet na podporu výzkumu a vývoje – § 34 odst. 4, § 34a až § 34e
Od základu daně lze odečíst odpočet na podporu výzkumu a vývoje na ř. 242. Poplatník náklady vynaložené na projekt výzkumu a vývoje zahrne do základu daně jako daňově uznatelný náklad dle § 24 ZDP a za dodržení zákonem stanovených podmínek i formou odčitatelné položky od základu daně (§ 34 odst. 4 ZDP). Náklady na výzkum a vývoj jsou de facto uplatněny dvakrát.
Odečet nároku na odpočet na podporu odborného vzdělávání – § 34 odst. 4, § 34f až § 34h zákona
Od základu daně lze odečíst odpočet na podporu odborného vzdělávání podle § 34 h. Tento odpočet se uplatňuje na ř. 243.
Právnická osoby si může na ř. 260 odečíst hodnoty poskytnutých darů na účely vyjmenované v § 20 odst. 8. Hodnota jednoho daru musí činit alespoň 2.000 Kč. Pozor na rozdíl od fyzických osob se jedná opravdu o hodnotu jednoho daru. Nikoliv o úhrnnou hodnotu všech poskytnutých darů tj. každý poskytnutý dar musí být v hodnotě alespoň 2.000 Kč, aby bylo možné ho uplatnit. Nejvýše lze odečíst 10% základu daně.
Slevu na dani může uplatnit zaměstnavatel, který zaměstnává v pracovním poměru zaměstnance se zdravotním postižením. Pro výpočet slevy je rozhodný průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců se zdravotním postižením. Vypočítává se samostatně za skupinu zaměstnanců s „lehčím“ (invalidní v první a druhé stupni, zdravotně znevýhodněné) a těžším zdravotním postižením (invalidní ve třetím stupni). Skutečnost, že je osobou invalidní nebo osobou zdravotně znevýhodněnou dokládá fyzická osoba posudkem nebo potvrzením orgánu sociálního zabezpečení. Vypočtený podíl se zaokrouhluje na dvě desetinná místa. Sleva činí 18000 Kč za zaměstnanec s “lehčím” zdravotním postižením, 60000 Kč za zaměstnance s těžším zdravotním postižením. Sleva se odečítá na ř. 300.
Zálohy na daň z příjmů musí platit všichni poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost za zdaňovací období převýšila částku 30 000 Kč. Do daňového přiznání se počítají zálohy zaplacené do konce zdaňovacího období tj. do 31.12. Pokud byla některá záloha zaplacená později započítávají se pouze zálohy zaplacené do lhůty pro podání daňového přiznání.
Zálohové období je období od prvního dne následujícího po uplynutí posledního dne lhůty pro podání daňového přiznání za minulé zdaňovací období do posledního dne lhůty pro podání daňového přiznání v následujícím zdaňovacím období. Poplatníci, jejichž daňová povinnost přesáhla částku 30 000 Kč, avšak nepřesáhla částku 150 000 Kč, platí poplatníci pololetní zálohy ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti, a to v termínu do 15. června a 15. prosince. Poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost převýšila částku 150 000 Kč, platí čtvrtletní zálohy, a to ve výši jedné čtvrtiny poslední známé daňové povinnosti. Zálohy jsou splatné v termínech 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince.
Tento článek nepostihuje všechny situace, které mohou u podnikající právnické osoby nastat. Zabývá se nejčastějšími situacemi, které v praxi nastávají. Specifické případy je třeba vždy řešit podle aktuálních daňových zákonů.
Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?
Článek byl původně publikován na stránce www.uctovani.net
Autor: Zuzana Bartůšková
Online propojení na účet Komerční banky