Jak se stát účetní v roce 2023?

Petr Kubát 14. 8. 2023

Čísla a administrativa byla vždy vaše parketa a nyní zvažujete možnost stát se účetní? Lákavá je nejen flexibilita v případě vedlejšáku, ale i plat, který se může pohybovat až do vyšších desítek tisíc korun v závislosti na tom, jakou pozici zastáváte. Důležitým měřítkem jsou ale zkušenosti v oboru. Co když zkušenosti chybí? Pomůžeme Vám s objasněním toho co práce účetnictví jako taková obnáší a jak se k ní dostat.

 

Co byste měli očekávat při zvolení práce účetního?

Rozhodně Výzvu s velkým „V“. Jako účetní budete mít na starosti sledování a správu finančních transakcí, včetně vedení účetnictví a výkaznictví. Součástí toho je komunikace a spolupráce s interními týmy či externími partneri jako např. poradci a auditoři, kteří zajišťují dodržování zákonných předpisů a standardů účetnictví.

Účetnictví = Zodpovědnost. Budete mít přístup k citlivým finančním informacím, a proto se od vás očekává vysoká úroveň zodpovědnosti a důkladnosti. Ve vašem CV se pak ale může promítnout výhoda zkušeností, kdy jste měli vliv na celkovou finanční stabilitu společnosti.

Nejčastějším a ruku v ruce hlavním úkolem pro vás budou mzdy a jejich zaúčtování. Budete tedy muset vzít v potaz mnoho faktorů, jako například:

  • Druh pracovního poměru,
  • Odvody sociálního a zdravotního pojištění,
  • Srážky ze mzdy,
  • Odpracovanou dobu zaměstnanců,
  • Náhrady mzdy při pracovní neschopnosti,
  • Sociální dávky,
  • Cestovní náhrady,
  • Druh a struktura mzdy

Také budete muset obětovat nějaký čas učení se účetnímu programu, který po Vás zaměstnavatel bude vyžadovat nebo pro který se jako samostatný účetní rozhodnete vy sami.

Dle velikosti organizace pak záleží rozsahu vaší práce. V malých organizacích můžete očekávat zásah do dalších oborů. Ať už do části marketingu nebo personalistiky, kde budete zastávat pozici asistenta. V těch větších naopak zasednete do jednoho okruhu činnosti, kterému se budete v rámci účetnictví věnovat.

Na starosti budete mít dále také osobní složky zaměstnanců, kontrolu činnosti podle pokynů a stanovených postupů, odměny zaměstnancům, dohlížet na inventury, podávat přehledy a přiznání úřadům a další.

Na pozicích účetního také můžete použít pokrokové programy, jako například náš balíček účetnictví, který vám poskytne dokonalý přehled o vašem podnikání, automatizuje funkce čímž šetří čas a funguje online přímo v prohlížeči.

Chcete začít účtovat zdarma v moderním on-line systému?

Znalosti? Zadarmo to nebude.

Tím nejmenším požadavkem je většinou dokončené alespoň středoškolské vzdělání ekonomického směru. Ani to vám ale bez pár roků praxe neusnadní vstup do funkce účetního. Jelikož vedení účetnictví patří do živnosti vázané, budete muset doložit náležité vzdělání a délku praxe. Pro to bude potřeba:

 

Vysoká škola

  • Získané alespoň 3 roky praxe v oboru případě vysokoškolského vzdělání. U vyššího odborného vzdělání je to pak 5 roků praxe.

Střední škola

  • Maturita + 5 let praxe v oboru

Bez školy

  • Budete potřebovat minimálně 5 let praxe v oboru a projít osvědčením o rekvalifikaci.

 

Jistě, účetní jako OSVČ je jistě velmi lukrativní kariérní cesta, avšak bude vás stát značné úsilí a disciplínu.

Pro pozici se vám bude dále hodit:

  • Vzhledem k řízení finančních operací a odhalování potenciálních chyb – analytika a organizační schopnosti.
  • Komunikační a prezentační schopnosti pro prezentaci výsledků své práce interním a externím týmům.
  • Znalost práce na počítači. A to nejenom v rámci účetního programu ale i v rámci administrativních office programů jako Excel, Word apod. Mnoho studentů ze středních ekonomicky zaměřených škol odchází se znalostí psaní všema deseti na klávesnici. Proto zvažte také naučení se této znalosti a obohacení tak svého životopisu.
  • Pečlivost

mzdová účetní

Kde najdu rekvalifikační kurzy?

Chcete-li začít zcela od začátku, internet nabízí spousty kurzů, do kterých můžete zavítat. Zajímavým zapojením do bubliny účetnictví také může být přidání se do facebookových skupin týkajících se účetnictví a tipy, jak na něj. Pár příkladů:

Kurzy:

  1. Vvkurzy.cz
  2. Profi-job.cz
  3. Av-economics.cz
  4. Rekvalifikacnikurzy.cz
  5. Sluzbyapodnikani.cz

Facebookové skupiny:

  1. Účetnictví & Daně – Rady a Tipy 
  2. Účetnictví a daňová evidence – výměna zkušeností pro daň poradce a účetní

Hlavní x Mzdová účetní, jaký je rozdíl? Je jich více?

Pokud jste se někdy o obor účetnictví zajímali, zcela jistě jste narazili na následující termíny popisující odlišné názvy a tedy vlastně i pozice. Pojďme to tedy uvést na pravou míru. Známé pracovní pozice v oboru účetnictví nemáme pouze dvě, ale dohromady jich může být i více. Mezi nejznámější patří:

  • Hlavní účetní

    • Rozsáhle povinnosti včetně zodpovědnosti za práci svých kolegů a výkonnost účetní závěrky a uzávěrky. Kromě toho je na vás svěřena kontrola účetních operací, jak v daňové evidenci, tak v účetnictví, což zahrnuje například fakturaci, pokladní nebo bankovní doklady.
  • Mzdová účetní

    • Jeho služby zahrnují kompletní řešení mzdových agend, včetně správy systému odměn a výpočtů mezd pro zaměstnance. Stará se také o evidenci pracovních smluv a dohod, dovolených a nemocenských. Někdy taktéž zasahuje do profese personalisty ohledně nabíraní nových kolegů a jejich zaškolování.
  • Řadová účetní

    • Spadají sem účetní na nižší pozici, kteří často asistují svým kolegům v práci. Většinou se zaměřují na základní účetnictví, ale mohou se také podílet na účetních uzávěrkách a podobných úkolech
  • Daňový poradce či specialista

    • Spojení znalosti účetnictví s daněmi je neoddělitelnou součástí práce daňového poradce či specialisty. Pokud se rozhodnete této oblasti věnovat, budete se primárně zaměřovat na problematiku různých druhů daní, jako jsou daň z příjmu fyzických osob, daň z příjmu právnických osob, DPH, spotřební daně a další. Pro práci v této oblasti je důležité být obeznámen s platnými právními předpisy a vyhláškami a být schopen je aplikovat v praxi

Jak se stát účetní?

  • Na začátek budete potřebovat již zmíněné absolvované studijní roky a pracovní praxi nebo rekvalifikační kurz.
  • O tom, o čem jsme ale ještě nemluvili je založení živnosti, které taktéž budete potřebovat. Minimálně v případně, kdy se rozhodnete nepracovat v rámci společnosti či organizace, ale na vlastní triko.
  • Zvažte založení profesního pojištění. V případě, že by v rámci vaší pracovní náplně došlo k pochybení, které by mohlo mít za důsledek vážné finanční důsledky pro klienty, mohou se na vás obrátit nároky na náhradu škody. Profesní pojištění vám tak poskytuje krytí pro případné chyby či opomenutí při plnění povinností.
  • Zúčastněte se pohovorů nebo si sežeňte své první klienty😊

Nakonec, finanční ohodnocení.

Průměrný plat

  1. Mzdové účetní se pohybuje v platovém rozmezí 31 000 – 49 000 korun.
  2. Hlavní účetní se pohybuje v platovém rozmezí 31 000 – 59 000 korun.
  3. Daňového specialisty se pohybuje v rozmezí 32 000 – 89 000 korun.
  4. Řadové účetní se pohybuje v rozmezí 24 000 – 44 000 korun.

F&Q

Jakou roli hraje účetní?

Účetní sleduje a spravuje finanční transakce, včetně vedení účetnictví a výkaznictví. Komunikuje a spolupracuje s interními týmy nebo externími partnery, jako jsou poradci a auditoři, kteří zajišťují dodržování zákonných předpisů a standardů účetnictví. Účetní také zastává roli, která zahrnuje vysokou úroveň zodpovědnosti a důkladnosti, protože má přístup k citlivým finančním informacím.

Jaké znalosti a dovednosti by měl mít účetní?

Kromě alespoň středoškolského vzdělání ekonomického směru a praxe v oboru účetnictví, se od účetního očekávají analytické a organizační schopnosti, komunikační a prezentační schopnosti, znalost práce na počítači (včetně účetního a administrativního softwaru) a pečlivost.

Jaké jsou různé pozice v oboru účetnictví?

Existují různé pozice v oboru účetnictví, včetně hlavního účetního, mzdového účetního, řadového účetního a daňového poradce nebo specialisty. Každá z těchto pozic má specifické úkoly a zodpovědnosti.

Jak se mohu stát účetním?

Kromě absolvování studijních let a získání pracovní praxe nebo rekvalifikačního kurzu budete také potřebovat založit živnost, pokud se rozhodnete pracovat na vlastní triko. Také byste měli zvážit založení profesního pojištění.

Kde najdu rekvalifikační kurzy pro účetnictví?

Internet nabízí spoustu kurzů, kam můžete zavítat. Například, stránky jako Vvkurzy.cz, Profi-job.cz, Av-economics.cz, Rekvalifikacnikurzy.cz a Sluzbyapodnikani.cz nabízí různé účetní kurzy. Facebookové skupiny týkající se účetnictví a tipy, jak na něj, také mohou být užitečné pro získání dalších informací a rad.

Závěr

V závěru je třeba říci, že zvážení softwarového účetního programu může vám jako živnostníkům i v případě vašeho zaměstnání  – celé společnosti – usnadnit správu účetních povinností. Software nabízí mnoho funkcí jako přehled o výši DPH, Elektronické podání pro státní správu, přehled daní z příjmu, profesionální účetní reporty či hlídání povinnosti stát se plátcem DPH. Stačí si jen vybrat jeden z našich tarifů a začít můžete naprosto zdarma.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení