Výběr z bankovního účtu do pokladny aneb peníze na cestě

Pro překlenutí časového nesouladu mezi účtováním o pohybu peněz mezi bankovním účtem a pokladnou se používá tzv. účet – “peníze na cestě” (261).

Používá se především, když vybíráte peníze z bankomatu a vkládáte je do pokladny nebo naopak, nebo si přeposíláte peníze mezi dvěma účty (např. běžným bankovním účtem a kontokorentním účtem).

Př.: Výběr peněz z bankovního účtu do pokladny

Vybíráte 10 000 Kč z bankomatu. Obdržíte doklad o výběru, který zaúčtujete v záložce Platby -> Pokladna přijaté -> Přidat přijatou platbu.

Na tento pohyb se DPH nevztahuje, takže uvádíte nulové DPH.

V kolonce Typ účetní jednotky zvolíte “Peníze na cestě – příjem”.

Poté, co budete mít k dispozici výpis z BÚ, můžete zaúčtovat výdej peněz v záložce Platby -> Banka vydané -> Přidat vydanou platbu.

V kolonce Typ účetní jednotky zvolíte “Peníze na cestě – výdej”.

V opačném případě, kdy vkládáte peníze na BÚ, provedete stejné operace, ale v záložkách Pokladna vydané a Banka přijaté.

Daňová evidence

V případě, kdy vedete daňovou evidenci namísto podvojného účetnictví, budete mít k výběru Typ účetní jednotky dvě možnosti:

Odvod peněz z banky na pokladnu“ nebo „Odvod peněz z pokladny na banku

Př.: Převod mezi dvěma bankovními účty

Převádíte si 50 000 Kč mezi dvěma bankovními účty. Pro tento pohyb peněz použijete také účet “Peníze na cestě”. Na základě výpisu z běžného bankovního účtu přidáte vydanou platbu. A na základě výpisu z kontokorentního bankovního účtu přidáte platbu přijatou.

Na tento pohyb se DPH nevztahuje, takže uvádíte nulové DPH.

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku