Nezapomeňte na povinnost podat daňové přiznání

Povinnost vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2012 se pomalu, ale jistě blíží. Je tedy nejvyšší čas pro zpracování účetnictví a splnění zákonem stanovené podmínky.  Ke zjištění správných výstupů, které budete potřebovat pro vyplnění daňového přiznání Vám může být nápomocný náš účetní program „iÚčto“, ve kterém jednotlivé účetní operace přehledně zpracujete. iÚčto je připraveno jak pro vedení účetnictví, tak daňové evidence.

iucto daňové přiznání

Velmi stručně připomeneme určité zásady spojené s daní z příjmů fyzických osob, které byste při stanovení daně určitě neměli opomenout. Osoby samostatně výdělečně činné neboli podnikatelé si výši daně vypočtou na základě daňového přiznání. Osoba samostatně výdělečně činná nemusí podávat daňové přiznání, jestliže její příjem za rok 2012 nepřesáhl částku 15 000 Kč.  Pokud však tento limit překročí a nebo dosáhne ztráty, musí podat daňové přiznání. Za zaměstnance odvádí daň zaměstnavatel, pokud však zaměstnanec získal v loňském roce ještě jiný příjem než ze zaměstnání, který přesáhl šest tisíc korun, musí sám za sebe vyplnit daňové přiznání a daň z příjmů zaplatit. V současné době činí výše sazby daně z příjmu fyzických osob 15%.

Termín pro podání daňového přiznání pro osobu bez daňového poradce je stanoven na 2. dubna 2013. Zákonný termín lze podle daňového řádu bez pokuty překročit ještě o pět pracovních dní, podáte-li ale letos daňové přiznání později než 9. dubna, čeká vás pravděpodobně pokuta. Nově od 1. 1. 2013 se pokuta nepředepíše, pokud je vypočtená částka pokuty menší než 200 Kč.  Ten kdo podává daňové přiznání k daní z příjmů fyzických osob přes daňového poradce, musí do 2. dubna předložit finančnímu úřadu plnou moc. Termín pro podání daňového přiznání je stanoven na 1. července. Podle daňového řádu ho může letos bez pokuty odevzdat až do 9. července.

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci měsíčního zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku