Nároky OSVČ a firem od státu v době pandemie koronaviru

Aktuální situace v době pandemie koronaviru má velký dopad na podnikání. Vláda začala přijímat různá opatření, která by měla podnikatelům pomoci fungovat. Přečtěte si, jaké všechny nároky mají od státu OSVČ a firmy v době pandemie koronaviru.

Na co mají nárok OSVČ a firmy od státu v době pandemie koronaviru

Ošetřovné

Ošetřovné, čerpané rodiči, kteří v důsledku uzavření škol a školek museli zůstat doma se svými dětmi, vláda prodloužila až do doby, kdy bude opětovně probíhat výuka. Nově si o něj mohou zažádat rovněž živnostníci.

Na příspěvek, který se u OSVČ pohybuje ve výši 424 korun na den (necelých 14 tisíc měsíčně) a u zaměstnanců 60 procent ze základu platu, dosáhnou všichni rodiče, jejichž dětem je od 6 do 13 let. Nárok na něj mají i zaměstnanci, kteří museli zůstat doma se staršími či postiženými členy domácnosti po zavření sociálních služeb.

Stačí, když vyplní formulář, v němž potvrdí splnění podmínek, a zašlou či odevzdají jej živnostenskému úřadu. Opatření, které se týká zhruba 190 tisíc osob, vyjde Českou správu sociálního zabezpečení na 2,7 miliardy korun měsíčně. Změny musí ještě projít Parlamentem v režimu legislativní nouze.

Stát chce rovněž zabránit propouštění zaměstnanců ve složitém období. Výrazně proto finančně podpoří zaměstnavatele, jejichž činnost prokazatelně ohrozil koronavirus a s ním spojená opatření. Podnikům, které uzavřely provoz, vláda ve čtvrtek uložila povinnost hradit svým pracovníkům mzdy v plné výši – na 80 procent jim však přispěje stát.

Náhrady ve výši 60 procent platu, náležející zaměstnancům v domácí karanténě, dostanou zaměstnavatelé proplaceny celé. Oba příspěvky bude poskytovat úřad práce. Výše a jejich doba se budou u každého zaměstnance posuzovat individuálně.

Daně, splátky, úvěry

Vláda již dříve rozhodla, že odloží termín přiznání daní. Fyzické a právnické osoby ho bez jakýchkoli sankcí můžou odevzdat až o tři měsíce později. Nejzazší datum se tak z posledního březnového dne posunulo na 1. července.

K podobnému vlídnému kroku přistoupila také většina tuzemských bank. Klientům, na jejichž finanční situaci nepříznivě dopadnou vládní opatření v důsledku koronavirové epidemie, umožní tříměsíční odklad splátek spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Malí a střední podnikatelé, kteří kvůli koronaviru utrpěli ztráty, mohou k provoznímu financování nadále využít bezúročný úvěr z programu Úvěr COVID. Vláda po „extrémním náporu“ ve čtvrtek schválila jeho pokračování, když jej navýšila na 10 miliard korun.

Pět miliard bude určeno na bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek, dalšími pěti miliardami stát zaručí úvěry u komerčních bank ve výši až 30 miliard.

Českomoravská záruční a rozvojová banka, u níž mohou zájemci o podporu usilovat, je však žádostmi zahlcena, a program COVID I byl proto pozastaven. Další uchazeči se budou moct v následujících dnech přihlásit do programu COVID II.

Aby mohli podnikatelé na půjčku dosáhnout, musí doložit, že jim kvůli koronaviru byla způsobena škoda. Jako důkaz poslouží například potvrzení o zrušení zakázky, objednávky a rezervace v určité výši nebo průměrné výše denních tržeb. Podle toho se pak rozhodne o výši půjčky.

Tu lze použít na provozní výdaje: mzdy, nájemné, náklady na energie či zásoby. Na podporu firem a podnikatelů vláda uvolní dohromady až jeden bilion korun. Zhruba 100 miliard by mělo směřovat na přímou pomoc, 900 miliard na záruky.

koronavirus

Zdroj: Forbes

Přečtěte si také naše minulé články týkající se Daňových úlev spojené s pandemií koronaviru nebo článek o vládním rozhodnutí týkající se pojistného pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ

Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

 

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku