Končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitosti !!

Pokud vlastníte jakoukoliv nemovitost (a nemusíte v ní ani podnikat), máte povinnost každý rok odvést DAŇ Z NEMOVITOSTI. Je to daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Jako jediná se platí předem, tedy za rok 2015 do konce června 2015.

Lhůta pro její zaplacení již téměř vypršela. POSLEDNÍ MOŽNOST máte v pondělí, tj. 1.6.2015.

Avšak POZOR, k tomuto datu by měla být částka již přijata na bankovní účet FÚ, pouze tedy platbou v hotovosti máte možnost svůj dluh vyrovnat ještě i v pondělí.

Pokud to ale nestihnete do dané lhůty, nezoufejte. Zaplacení do 5. pracovního dne po lhůtě splatnosti znamená stále nulové úroky z prodlení. Poté se úrok může vyšplhat až na 14,05 % z výše vyměřené daně za rok.

A kolik to dělá?

Majitelé, kteří nově nabyli nemovitost v roce 2014 či ti, kteří svoji nemovitost změnili razantním způsobem (přístavba, změna výměry, apod.), jsou povinni podat přiznání k dani z nemovitých věcí, avšak lhůta pro toto podání již vypršela na konci ledna 2015.

Pokud se Vás výše uvedený odstavec netýká, znamená to, že jste již v minulosti přiznání podali, tudíž není potřeba tak činit znovu. FÚ Vám sám automaticky odešle složenku, kde bude uvedená dlužná částka daně z nemovitosti. Tu pak stačí pouze zaplatit.

Je možné, že letos zaplatíte o pár korun více než před rokem, a to z toho důvodu, že některé obce mohly změnit koeficient pro výpočet této daně. Mírně se letos zvýšila daň v případě orné půdy, vinic, chmelnic, ovocných sadů, zahrad a trvalých travních porostů.

NOVINKA

Příští rok bude možné zaplatit daň z nemovitosti přes službu SIPO. Pokud o tuto službu budete mít zájem, je důležité tuto skutečnost oznámit příslušnému FÚ do konce ledna 2016. Tím by Vám odpadla povinnost hlídat zaplacení výše uvedené daně, platba by totiž byla stržena automaticky z Vašeho účtu.

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku