Co s naimportovaným bankovním výpisem?

V článku Import bankovních výpisů jsme si ukázali, jak do iÚčta naimportovat bankovní výpis.

Ale co s ním dál? To si vysvětlíme níže.

Po naimportování nalezneme všechny položky z výpisu v záložce Platby, dále odkaz Banka – importy.

1

Jak je vidět na předešlém obrázku, nově naimportované platby nejsou zaúčtované, tento krok je právě na řadě. Zvolíme si tedy položku, kterou chceme zaúčtovat. Zobrazí se nám formulář.

2

 

 

V tuto chvíli máme několik možností jak doklad zaúčtovat:

a) První a nejjednodušší způsob je, když máme v systému vystavenou přijatou či vydanou fakturu s variabilním číslem, které souhlasí s variabilním číslem na naší platbě. To poznáme tak, že ve formuláři bude již vyplněna kolonka faktura, díky čemuž se nám automaticky platba spáruje s danou fakturou, a dokonce systém sám vyplní zaúčtování. Poté už jen vyplníte data, která jsou potřeba, nebo která chcete doplnit sami.

3

b) Dále může nastat situace, kdy sice variabilní symbol nesouhlasí, ale vy víte, že je to platba za jednu z vašich faktur. Tudíž se musíte přesunout do záložky faktur, kde si ji vyhledáte a zkopírujete její číslo zpět do dané platby, do kolonky Faktury. Systém fakturu vyhledá, stačí na ni kliknout. Dále ručně doplníme zaúčtování a všechna potřebná data.

4

5

c) Třetí možností je, že platba nebude souviset s žádnou vaší fakturou, např. když jste zaplatili platební kartou pohonné hmoty na čerpací stanici. Tudíž je potřeba mít k této platbě daňový doklad, díky kterému doplníte všechny potřebné údaje.

6

7

Poslední nejdůležitější krok je platbu ZAÚČTOVAT, pozor NE uložit.

8

Takto pokračujeme u všech ostatních naimportovaných plateb, jak odchozích, tak příchozích.

Tipy od iÚčto v e-mailu

Pravidelně zasíláme informace o novinkách v naší aplikaci i českém účetnictví e-mailem.

Přidejte si i zdroj do RSS čtečky

Vyzkoušejte iÚčto.cz

Píšeme na Facebooku