DPH, neboli daň z přidané hodnoty, plní roli všeobecné daně ze spotřeby. Je jednou z nejdůležitějších daní. Jak vypočítat DPH?
Zatěžuje především konečné spotřebitele, a to jak občany, tak i stát, organizace jím zřízené a další subjekty neprovádějící ekonomickou činnost. Tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu.
DPH je povinná pro všechny státy Evropské unie.
V ČR rozlišujeme 3 sazby daně, a to:
- základní – 21 %
- první sníženou – 15 %
- druhou sníženou – 10 %
Co je DPH a jak vypočítat DPH?
Abychom mohli stanovit daň, musíme vědět, která sazba se u kterého zboží či služby používá. Obecně se používá základní sazba daně. První snížená sazba náleží přesně stanoveným zdanitelným plněním podle Zákona o DPH. Tím jsou:
- potraviny a nealkoholické nápoje
- teplo a chlad
- dodání stavby pro sociální bydlení
- zdravotní a sociální péče
- úklidové práce v domácnostech
- pozemní, vodní a letecká hromadná pravidelná přeprava cestujících
- úprava a rozvod vody
- ubytovací služby
- sběr, svoz a zpracování komunálního odpadu
- kulturní, umělecké a sportovní činnosti, atd.
Do druhé snížené sazby se řadí:
- tištěné knihy s reklamou pod 50 % plochy a obrázkové knihy pro děti
- léky, radiofarmaka, očkovací látky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě – určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely
- kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti
Postup pro výpočet DPH:
1. Nejprve rozlišíme, o jakou sazbu daně se jedná
2. Poté musíme zjistit, jestli známe cenu včetně DPH či bez ní
- známe cenu včetně DPH: částku vypočítáme přes koeficient, tj. u 21 % DPH = 21/(100 + 21) = 0,173656, u 15 % DPH = 15/(100 + 15) = 0,130435, u 10 % DPH = 10/(100+10) = 0,09091, následně tímto koeficientem vynásobíme celkovou částku, tedy tu, kterou známe, čímž dostaneme částku DPH, po jejím odečtení od celkové částky získáme částku bez DPH
- známe cenu bez DPH: tuto částku vynásobíme sazbou DPH a následně ji vydělíme 100, čímž dostaneme částku DPH, po jejím přičtení k nám známé částce bez DPH získáme celkovou částku s DPH
Příklad:
Konečná částka našeho zboží činí 150 Kč a zboží patří do skupiny se základní sazbou daně, tedy 21 %. Tuto konečnou částku proto vynásobíme koeficientem pro 21 %, 150 x 0,173656 = 26,0484, zaokrouhlíme na 26 Kč, což je tedy výše daně. Cenu bez daně pak zjistíme jednoduše, 150 – 26 = 124.
Obráceně je to jednodušší. Máme zboží, jehož částka činí bez daně 80 Kč. Počítám takto: 80 x 21/100 = 80 x 0,21 = 16,8 Kč, zaokrouhlíme na 17 Kč, což je naše daň. Celková cena s daní je tedy 80 + 17 = 97 Kč.
Další díly seriálu o DPH
Seriál o DPH: 2. díl – Základní pojmy spojené s DPH
Seriál o DPH: 3 díl – Kdo platí DPH?
Seriál o DPH: 4. díl – Jak se vypočítá DPH za zdaňovací období?
Seriál o DPH: 5. díl – DPH při obchodování s EU
Seriál o DPH: 6. díl – DPH při obchodování se třetími zeměmi
Seriál o DPH: 7. díl – Osvobozená plnění DPH
Seriál o DPH: 8. díl – Proč se stát plátcem DPH?
iÚčto je skvělým řešením pro živnostníky a malé firmy. Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.
Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.