Bezpešnost je důležitá. Jak bezpečné je Vaše heslo?

Radek Václavík 26. 5. 2014

Síla hesla, kterým chráníme naše data, je základním kamenem bezpečnosti. Výběr hesla není něco, co bychom měli podceňovat, jeho vliv na bezpečnost je obrovský.  Nabízíme několik tipů, jak na to.

Síla hesla by se v prvé řadě měla odvíjet od typu informací, které chráníme. Čím citlivější informace, tím silnější heslo. Pokud jsem například finanční poradce, který má přístup k finančním záznamům klientů, výběr hesla určitě nesmím podcenit. Stejně je tomu i v případě účetního programu, ve kterém jsou shromažďovány údaje o našem podnikání.

Základem je mít heslo v bezpečí. Co je tím myšleno? Určitě není dobrý nápad psát si heslo na papírek, který přilípnu na roh monitoru či zespoda klávesnice. Tímto přístup do mého účtu komukoliv velmi usnadňuji. Je to obdobné jako mít v peněžence napsaný PIN k platební kartě. Jak tedy na to? Mějte svá hesla v bezpečí, nikomu je neříkejte a měňte je každých pár měsíců.

Co je z pohledu bezpečnosti špatné heslo?

Nejprve si pojďme říct, jak vypadá špatné heslo: krátké, běžné slovo, jednoduše zapamatovatelné. Pokud budete jen chvilku pátrat po internetu, objevíte seznamy nejpoužívanějších hesel, které mohou být návodem pro ty, kteří se budou snažit do Vašeho systému nabourat. Jen pro zajímavost podle statistiky bezpečností firmy SCG nejpoužívanějším heslem na internetu vůbec je číselná kombinace 123456, následovaná další číselnou variantou 123456789.

I přesto, že druhé zmiňované heslo má k bezpečnosti velmi daleko, splňuje jeden ze základních předpokladů dobrého hesla – a to, že je dostatečně dlouhé. Síla hesla se totiž odvíjí od jeho délky. Bezpečnost hesla také roste tím, pokud použijeme nesouvislou řadu znaků namísto slovníkového hesla. Například slovo „ucetnictvi“ je dostatečně dlouhé, ale díky tomu, že se jedná o slovníkové heslo, je mnohem jednoduší ho prolomit.

Bezpečnost hesla

Jak tedy na bezpečné heslo?

Bezpečné heslo by se mělo skládat z kombinace písmen a symbolů a především pro každou stránku, kde si vytváříme účet, bychom měli použít heslo jiné. Tím zvyšujeme bezpečnost všech našich údajů a uložených dat. Jedna z dalších statistika ukázala, že 92 % lidí používá stejné heslo pro několik stránek a účtů. To není dobrý obrázek toho, jak přistupujeme k bezpečnosti.

Druhou cestou, jak na bezpečné heslo, je vytváření vět nebo složených výrazů. Ve větě sice používáme slovníková hesla, ale délka hesla zajistí potřebnou bezpečnost. Heslo tak obsahuje velký počet znaků (ideálně více než 20), ale je lépe pamatovatelné. Například heslo „mojenejoblibenejsibarvanasvetejetmavemodra“ je dostatečně silné.

Ale jak si všechna ta hesla zapamatovat?

Pokud máte problém si hesla pamatovat, můžete využít nástroje, která Vaše hesla spravují. Pokud Vaše hesla vypadají například takto: 12A.cp56wkv!§§28qkcPO98((, pak nikdo nemůže předpokládat, že si jich budeme pamatovat několik desítek. Pokud použijeme nástroje pro správu hesel (placené i zdarma verze), musíte si tedy zapamatovat heslo pouze jedno – pro tento nástroj.

Dalším způsobem je vytvářet hesla podle určitého principu, který znám pouze já sám. Následuje jednoduchý návod, jak vytvořit silné heslo, které můžete díky obměnám, používat na více webových stránkách, a přesto zůstane dostatečně bezpečné:

  • vyberte a zapamatujte si řadu 8 znaků, která bude obsahovat malá i velká písmena, čísla a symboly. Příklad: qh§64Tp%
  • vyberte dvě „pozice“ v řadě znaků, například za druhým a šestým znakem, tyto mezery jsou znázorněny písmenem X. Příklad: qhX§64XTp%
  • vyberte dvě „pozice“ ve jméně webové stránky nebo služby, do které se registrujete, například první a třetí písmeno, Příklad: iucto.cz („i“ a „c“)
  • vložte tyto písmena do Vašeho hesla za druhý a šestý znak (tedy na pozice, které byly označeny X), Příklad: qhi§64cTp%

 (Zdroj: accountingweb.com/)

Výsledkem je silné heslo, které bude pro Vás stejné, ovšem jiné pro každou webovou stránku.

V naši online aplikaci iÚčto, je o bezpešnost vašich dat dokonale postaráno. Všechny funkce účetního programu iÚčto si můžete pohodlně a zdarma vyzkoušet v rámci zkušebního období. Je to snadné – stačí jen zadat vaši emailovou adresu v registračním formuláři.

Pokud ještě stále nejste přesvědčení podívejte se náš článek Proč si vybrat iÚčto jako svůj účetní program.

Online propojení na účet Komerční banky

Více o propojení